עוד

  1. מדינת ישראל
  2. מעמד האשה ביהדות
  3. תורה וחברה
  4. עמדות בית הלל
  5. בית המדרש ההלכתי
  6. ?מי בבית
  7. חדשות

חיפוש

חפש

פייסבוק

על סדר היום

מי מקבל את ההחלטות בבית? (הרב רונן לוביץ´)

אנו מבינים שחינוך תובע לעיתים הכרעות קשות. בוודאי לא הרחקה מהבית, שהרי לנו אין קול אלוקי שמכוון אותנו למעשים חריגים כמו שהיה לאברהם. אולם לעיתים יש צורך בנקיטת צעדים שיש בהם ממידת הדין המאזנת את מידת הרחמים והחסד. מעבר לכך, אנו מבינים שבדיאלוגים בין בני זוג יכולים להיות חילוקי דעות, ובהם צריך לדעת להקשיב זה לזה ולקבל החלטות ביחד, חרף כל הקשיים הכרוכים בכך

מספרים על זוג שלא הפסיק להתווכח ולריב עד שלבסוף פנו לייעוץ. כשהגיעו ליועץ כל אחד מהם התלונן על כך שהאחר כלל לא מקשיב לו. פנה אליהם היועץ והציע פתרון: "שבוע אתה תיתן לה לדבר והיא תקשיב, ושבוע את תדברי והוא יקשיב". כעבור חודש חזר הזוג לפגישה עם היועץ. "איך השיטה שלי עובדת", פנה אליהם היועץ בחיוך? הגבר ענה ללא היסוס: "שבוע אני דיברתי והיא הקשיבה, שבוע היא דיברה ואני הקשבתי, ושבועיים שנינו דיברנו - והשכנים הקשיבו"... 

אכן, בין בני זוג עלולות להיות תקלות בתקשורת. זה קורה במשפחות הכי טובות. אחד האתגרים החשובים בחיי הנישואין הוא למצוא את הדרך להתגבר על אי-הבנות ואי-הסכמות, וליצור דפוסי התנהלות תקינים לקבלת החלטות במצבים של חילוקי דעות.

פרשת 'וירא' מפגישה אותנו עם מקרה בו התגלעו חילוקי דעות בין האבא והאימא של כולנו, אברהם ושרה. שָׂרָה ראתה אֶת בֶּן הָגָר הַמִּצְרִית מְצַחֵק. לא ברור מה היה טיבו של צחוק זה, ובקרב הפרשנים ישנם פירושים מפירושים שונים. החל מאלה הסוברים שמדובר צחוקים סתמיים כדרכם של ילדים (אבן עזרא), המשך בגורסים שמדובר בקריאת תיגר של ישמעאל על זכות הבכורה של יצחק (רשב"ם, רמב"ן) וכלה בטוענים שהמילה צחוק רומזת לשלוש העבירות החמורות: עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים (חז"ל בתוספתא ובבראשית רבה ורש"י).

כך או כך מסקנתה של שרה היא נחרצת וחד-משמעית: "וַתֹּאמֶר לְאַבְרָהָם גָּרֵשׁ הָאָמָה הַזֹּאת וְאֶת בְּנָהּ". אברהם, לעומת זאת מתקשה לקבל את גזרת הגירוש של רעייתו: "וַיֵּרַע הַדָּבָר מְאֹד בְּעֵינֵי אַבְרָהָם עַל אוֹדֹת בְּנוֹ". הוראת ה' "כֹּל אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵלֶיךָ שָׂרָה שְׁמַע בְּקֹלָהּ כִּי בְיִצְחָק יִקָּרֵא לְךָ זָרַע" מלמדת ששרה צדקה, וכי מעשיו של ישמעאל הצדיקו את הרחקתו.

ממה נבעו חילוקי הדעות בין אברהם לשרה? האם אברהם לא היה ער לסכנות עליהן הצביעה שרה אשתו? האם היה מודע לסכנות אלה, אך סבר שיש למצוא להם פתרונות אחרים? לשאלות אלה אין תשובה ברורה במקרא, אך ניתן להציע מספר כיווני תשובה אפשריים:

א. ישמעאל היה בנו של אברהם, אך לא בנה של שרה. קל לשרה להחליט על גירוש צרתה עם בנה, אך קשה הדבר מאוד לאבא אברהם. ייתכן אפוא שאברהם מודע לחלוטין להתנהגותו השלילית של ישמעאל, אולם אינו מוכן לוותר על בנו ולנקוט כלפיו צעד כה חריף כמו גירוש מהבית.  

ב. אפשרות אחרת שהתנגדות אברהם לגירוש לא נבעה ממניע אישי אלא מהפילוסופיה החינוכית שלו. אברהם התאפיין לכל אורך חייו בגישה של קבלת האחר תוך אמונה ביכולת לשנותו לטובה על-ידי השפעה חיובית. כך הוא עשה נפשות עוד בחרן, כך נהג לפתוח את אוהלו לארבע רוחות השמים, ולקלוט אל תוכו אנשים מכל הסוגים ומכל מאמינים שהוא, ואף שלושה עוברי אורח שנראו כעובדי עבודה זרה והגיעו בתזמון בלתי מוצלח במיוחד זכו לקבלת פנים מלכותית באהלו. זאת ועוד: דרכו של אברהם היא ללמד זכות אף על הרשעים הגדולים ביותר, כפי שמשתקף מהוויכוח הנועז להתווכח שניהל עם קונו במטרה להציל את אנשי סדום. אך טבעי אפוא, שאברהם יחפש לראות את הטוב גם בישמעאל, ויאמין שניתן להשפיע על רוחו ולשנות את דרכו. אברהם, לפי פרשנות זו, מתנגד באופן עקרוני-אידיאולוגי לצעדי ענישה תקיפים בחינוך, הוא אינו תומך בהרחקת תלמידים מבית הספר או מהישיבה, ובוודאי שאינו מוכן לגרש ילדים מביתם.

ג. אפשרות נוספת שברצוני להציע היא שאברהם סבל מבעיית הכחשה, שהיא בעיה המוכרת היטב להורים ולמורים. הילד עושה צרות, אבל ההורים ממאנים לראות. לפעמים כולם יודעים שהילד הוא עושה צרות סדרתי, המורים בבית הספר מתקשים להכיל את התנהגותו, ילדים אחרים סובלים מנחת זרועו, ורק הורי הילד הבעייתי לא מבינים מה רוצים ממנו: "הוא הרי ילד כל כך נחמד ומתוק, ממש נופת צופים", הם קובעים. "לא נופת אלא טינופת" מטיח בהם מורה עצבני במיוחד (שכנראה לא מקבל תנאי שכר נאותים). אבל הם בשלהם: "בבית הוא ילד זהב, ואם בבית הספר יש אתו בעיות, הרי הן באשמת המורים או המנהל, ההרשות המקומית או משרד החינוך". אברהם בוודאי לא האשים את המערכת, אבל ייתכן שמשהו של הכחשה היה גם אצלו במידה מסוימת, והוא לא ראה את מה שראתה אשתו.

ד. ייתכו עוד שהניסיון האישי של אברהם גרם להסתייגותו מהגירוש. לאור ניסיונו שלו הוא סבור שלא צריך להתרגש מהשפעה סביבתית שלילית, ויצחק יוכל לגדול לתפארת חרף מעשיו והתנהגותו של ישמעאל אחיו. אברהם הרי התנסה בחייו האישיים בהליכה נגד הזרם. כמי שהגיע מרקע אלילי וידע לעמוד על דעתו, לבדל עצמו מהסביבה ולעצב את אישיותו באופן עצמאי, סבר אברהם שגם יצחק יצליח לצחוק על סביבתו, יתנתק מהשפעת ישמעאל ויפתח חשיבה אישית ודפוסי התנהגות עצמאיים.

לפי הסבר זה הטעות של אברהם נעוצה בבעיית ההזדהות שלו עם בנו, בעיה המוכרת היטב  לאנשי חינוך ששומעים לא פעם את האמירה: "לא נורא גם אני הייתי כזה". לא פעם הורים טועים בחינוך ילדיהם בגין חוסר ההבנה שלהם שיש לבן אישיות שונה, שהוא חי בתנאי סביבה שונים, או שהוא מתמודד עם אתגרים שונים מאלה שעמדו בפניהם. מה שהצליח בחיי האב לא בהכרח יעלה יפה בחיי הבן. אם האב למד בבית ספר חילוני או לא תורני ויצא שומר מצוות לתפארת, אין זה מלמד בהכרח שכך יקרה גם אצל בנו. לפעמים האבא אומר: "לא נורא שהוא חלש בגמרא, גם אני לא אהבתי גמרא בבית ספר, והיום אני מעביר שיעורים בדף היומי". האבא הזה ממאן להבין שבנו גדל בתנאים שונים, יש לו כישורים אחרים והוא מתמודד עם ניסיונות ואתגרים אחרים לחלוטין. אברהם רואה את יצחק כמי שדומה לו אפילו באופן פיזי כשתי טיפות מים, כדברי חז"ל, וסבור  שהוא השתקפות של בבואתו הרוחנית. אולם שרה מבינה שהבן הוא אישיות שונה ועצמאית, וכי עליו לעבור דרך אחרת מזו של אביו.

יהא אשר יהא ההסבר להסתייגות אברהם מגירוש ישמעאל, הוויכוח הין אבינו ואמנו הראשונים הסתיים ב"כל אשר תאמר אליך שרה שמע בקולה". אברהם קיבל עליו את הדין, השכים בבוקר, ובניגוד להבנתו, צייד את הגר בסנדביץ' ובמימיה ושלח אותה עם ישמעאל למדבר באר-שבע.

יהיה מי שימצא בכך אסמכתה מקראית לחלוקה הקיימת אצל הרבה זוגות, שהגבר "מחליט" על כל הדברים הגדולים החשובים, כגון: האם צריך לתקוף את איראן? האם מוצדק להשבית את המשק? האם כדאי להשקיע במשלוח חללית למאדים? ועוד כיוצא באלה החלטות גורליות שהעולם מחכה בהן למוצא פיו. האישה, לעומת זאת, מחליטה בדברים הקטנים: היכן ילמדו הילדים? לאיזה טיפול רפואי צריך לפנות? האם נוסעים לשבת? ועוד ועוד ועוד...

אנחנו בכל אופן מקשיבים לקולות שעולים מביתם של אברהם ושרה, ומסיקים מהם כמה תובנות חשובות: אנו מבינים שצריך לראות את המציאות החינוכית ואת בעיותיה כפי שהן, ללא הכחשה וללא אשליה. אנו מבינים שחינוך תובע לעיתים הכרעות קשות. בוודאי לא הרחקה מהבית, שהרי לנו אין קול אלוקי שמכוון אותנו למעשים חריגים כמו שהיה לאברהם. אולם לעיתים יש צורך בנקיטת צעדים שיש בהם ממידת הדין המאזנת את מידת הרחמים והחסד. מעבר לכך, אנו מבינים שבדיאלוגים בין בני זוג יכולים להיות חילוקי דעות, ובהם צריך לדעת להקשיב זה לזה ולקבל החלטות ביחד, חרף כל הקשיים הכרוכים בכך. 


לא התקבלו תגובות
.

הקהילה חשובה ממנהיגיה (הרב רונן לוביץ´)

אנשים נוטים לעיתים קרובות להשליך את יהבם על בעלי התפקידים, וכאשר ישנן בעיות הם מאשימים את האנשים המובילים. אכן, יש חשיבות למנהיגות, אולם חשוב יותר כיצד מתנהג הציבור. קהילה נבנית על ידי חבריה, והם שקובעים את האווירה שתהיה בה ואת ערכיה.

שני המלאכים שהגיעו לסדום כדי להשחית את העיר ולחלץ ממנה את לוט ומשפחתו בחרו להגיע לשם בערב, ולהתארח אצל לוט לחצי פנסיון: ארוחת ערב, לינה וארוחת בוקר. מדוע הם לא העדיפו לבוא מלכתחילה בבוקר, לבצע את משימותיהם ביעילות, ולהסתלק מהזירה במהירות?

 

שאלה נוספת שמעורר מבצע סדום: בהגיע המלאכים לסדום הם מוצאים את לוט יושב בשער העיר, ולדברי חז"ל הוא התמנה לשופט של סדום באותו יום (רש"י לבראשית יט, א).  מדוע השחתת העיר אירעה בדיוק ביום בו התמנה לוט לשופט, תזמון כזה בוודאי איננו מקרי?

 

כדי לענות על שאלותינו נציין תחילה שלוט היה בבחינת צדיק בסדום. עובדה זו משתקפת בהכנסת האורחים היפה שלו, ובנכונותו להגן על אורחיו במסירות נפש. במדרש נאמר שכאשר התפלל אברהם על סדום ואמר: "האף תספה צדיק עם רשע", הוא התכוון במילה "צדיק" לאחיינו היקר לוט, וכאשר הוא סיים את המשא ומתן עם ה' להצלת סדום באמירה: "אולי יימצאו שם עשרה צדיקים" הוא התכוון למשפחת לוט: הוא ואשתו, ארבע בנותיו וארבעת חתניהן (ב"ר מט, יג).

 

לפיכך נראה שהקב"ה השהה במתכוון את הפיכת סדום עד שלוט יתמנה כמנהיג ושופט. ה' רצה לתת סיכוי לכך שמינויו כשופט יחולל שינוי בעיר, וניתן יהיה לדחות או אף לבטל את גזר הדין. כדי לבחון אפשרות זו נשלחו המלאכים להתארח ללילה אצל לוט, ומה שהתרחש שם באותו לילה גילה שדבר לא השתנה. השינוי הפרסונאלי במנהיגות לא הביא לשינוי כלשהו בהתנהגות הציבור. סדום נשארה סדום, וכיוון שכך, נחתמה הגזרה, ולא היה מנוס מלהחריב אותה.

 

דווקא המינוי של לוט לשופט גרר את חתימת גזר הדין של העיר, שכן כל עוד המנהיגות רעה ניתן לתלות בצווארה את קולר האשמה לחוליי המקום, ויש תקווה שיום אחד היא תוחלף ואתה תתחלף השיטה. ברגע שמתמנה שופט טוב והרוע ממשיך לשלוט – אין מנוס מלהסיק שההשחתה התפשטה באופן בלתי הפיך, ואין עוד מקום לדחיית העונש.

 

המסקנה העולה מכך נוגעת לכל קהילה. אנשים נוטים לעיתים קרובות להשליך את יהבם על בעלי התפקידים, וכאשר ישנן בעיות הם מאשימים את האנשים המובילים. אכן, יש חשיבות למנהיגות, אולם חשוב יותר כיצד מתנהג הציבור. קהילה נבנית על ידי  חבריה, והם שקובעים את האווירה שתהיה בה ואת ערכיה. לוט בחר להתיישב בקהילת קודש סדום מפני שהיתה "כולה משקה", ואי אפשר לשנות עיר שלמה שבה כולם רוויים במשקה. מי שהתפתה ללכת בעקבות המשקה, אין פלא שיסיים את הקריירה בפיתוי של שתי בנותיו "נשקה את אבינו יין". בקהילה כזו השופט לא יוכל להשפיע לטובה, אלא רק להיות מושפע לרעה, ולהפוך לשתיין בעצמו.

 

קהילה שרוצה ללכת בדרכו של אברהם אבינו, ולהיות קהילה של חסד והכנסת אורחים, של אחריות ואכפתיות בין חבריה, ועבודת ה' אמתית, אינה צריכה לתלות עיניה רק במנהיגות. לא הגבאים או הוועדות ולא רב הקהילה הם שיקבעו את אופיה ויעצבו את אורחותיה, כי אם החברים עצמם, ביוזמות שיעלו, בפעילויות שיקבלו על עצמם, באווירה שייצרו ובערכים שיהיו נר לרגליהם. אלה יכולים להפיח בקהילה רוח של אהבה ואחווה, שלום ורעות, ולהפריח בה תורה ומעשים טובים. העשייה של כל חברי הקהילה וחברותיה היא שתקבע אם היא תתהפך חלילה כסדום ותתמוסס, או שכאברהם תהיה נס להתנוסס.


לא התקבלו תגובות
.

שני שירים מתוך שְׁלֹשָׁה שִׁירֵי תּוֹרָה (שרה פרידלנד בן ארזה)

שרה פרידלנד בן ארזה היא משוררת, מסאית, עורכת, ומלמדת מדרש, ניגון וחסידות. השירים נכתבו בעקבות חוויות בהוצאת ספר התורה מן ההיכל בקבוצת תפילה לנשים.

שני שירים מתוך שְׁלֹשָׁה שִׁירֵי תּוֹרָה

שרה פרידלנד בן ארזה, אנא בשם, עם עובד תשס"ו

 

שני השירים נכתבו לפני כ-11 שנים בעקבות חוויות שחוויתי בהוצאת ספר התורה מן ההיכל בשבתות בקבוצת התפילה לנשים 'שירת שרה' המתקיימת במכון פרדס. בקבוצה זו נשים מתפללות וקוראות מספר תורה בטעמי המקרא כבר למעלה מעשרים שנה. שמחת תורה התחלנו לחגוג יחד לפני 12 שנה.

 

החוויה החזקה של פתיחת ההיכל לעיני נשים בלבד, ללא מחיצה, הולידה בי את השיר הבא:

 

  *

עַל סִפּוֹ שֶׁל הֵיכָל הוֹתַרְנוּ רְדִידִים וּשְׁבִיסִים,

בְּבוֹאֵנוּ לִקְרָאתֵךְ צְמִידִים הִשַּׁלְנוּ וְטַבָּעוֹת וְקִשּׁוּרִים,

יָפוּזוּ זְרוֹעוֹתֵינוּ רֵיקוֹת נִכְחֵךְ.

קוּמִי, מַלְכָּה אֲסוּרָה כַּדָּם,

פְּרוּשָׁה בְּשַׁרְשֶׁרֶת בְּאָרוֹן בְּהֵיכָל.

מִקּוּרִים הִתְנַעֲרִי,

יְלָדוֹת יָלַדְנוּ לָךְ

לִפְתֹּחַ דְּלָתַיִךְ, לְהַנְעִים לָךְ זְמִירוֹת.

 

[...]ְ מִשֶּׁהֻּתַּר אַבְנֵטֵךְ וְהֻפְשְׁטָה הַגְּלִימָה

מִשֶּׁהוֹשַטְתְּ לִי צַוָּארַיִךְ לִקְרִיאָה

תַּמָּה,

שׁוּב אֲנִי חֵיק,

אֵם מִשְׁתָּאָה לָךְ וּפְקוּחָה

לְהִזָּהֵר בְּמַרְפֵּסֵךְ.

 

התורה-המלכה, שהיתה עד כה אסורה עלינו, או חנוטה בין קורים – משתחררת לקראתנו. ושאנחנו, הנשים שהופרדו ממנה באמצעות מחיצות ואיסורים, יכולות להשיל את כל הלבושים והקישורים המכבידים על הנפש, ולהיפגש עמה מפגש חשוף.

השיר אינו מבטא רק את החוויה החושית, למרות שהיא שעוררה אותו. יש בו ביטוי גם ללימוד התורה הנשי, שזכיתי לחוות כלומדת וכמלמדת. מצאתי שבלימודן של נשים, חלק מן המַעטים המקובלים - הכללים הנוקשים בלימוד, הגדרת 'השאלות הנכונות' המצמצמות את אופקי התשובות ושאר מוסכמות – הושלו.

במפגש החשוף של נפשה של אשה עם נפש התורה טמונה פוריות עצומה – חידושי התורה הנשיים. ציפיות אלו' שהחלו להתגשם בדורי, נתלות עוד יותר בדור הבנות והתלמידות, אלו הפותחות, לפי מנהגנו, את ארון הקודש, והשרות 'אנעים זמירות'.

 

בסוף השיר מתקיים מעין היפוך מעמדות: התורה, שהיתה בתחילת השיר מלכה נישאת ואסורה, בסוף השיר הופכת לתינוקת, המסורה בידי קוראותיה. תמונת ההתמסרות קשורה להפשטתה מקישורי האבנט וממחלצות המעיל. הנשים הלומדות, שהיו בעבר כנועות ויראות בלבד נוכח התורה המרוחקת, ערות לעצמתן ולאונים המתגלים בהם בעת הדרישה והחידוש בתורה, והן צריכות להיזהר שלא לפגוע בתורה-התינוקת שבחיקן. את הזהירות מפני פגיעתן האפשרית ב'מרפסה' של התורה אפשר להבין כרצון להשאיר אותה גם נשגבת מלומדותיה (והדבר כמובן נכון גם לגבי לומדיה), ולא לנכס את התורה אלינו מתוך שעשוע יצירתי חסר גבולות או מתוך השתלטות.

 

בתשתית השיר עמדו מדרש ועל גביו דרשה חסידית. במקורות אלו מדובר בחיבה, ואילו בשיר הטענתי עליהם גם את חובת האחריות הנלווית אל היפוך התפקידים:

בעטרה שעטרה לו אמו ביום חתונתו (שה"ש ג יא)

...שאל ר' שמעון בן יוחאי את ר' אלעזר בר' יוסי:

אפשר ששמעת מאביך מהו "בעטרה שעטרה לו אמו"?

א"ל: למלך שהיה לו בת, והיה אוהבה יותר מדאי.

לא זז מחבבה עד שקראה אחותי.

לא זז מחבבה עד שקראה אמי.

כך בתחלה חיבב הב"ה את ישראל וקראן בתי – "שמעי בת וראי" (תהלים מה יא).

לא זז מחבבה עד שקרא אותן אחותי, שנא' "אחותי רעייתי" (שה"ש ה ב).

לא זז מחבבה עד שקרא אותן אמי, שנ' "שמעו אלי עמי ולאומי" וגו' (ישעיהו נא ד),

"ולאמי" כתי'.

עמד ר' שמעון בן יוחאי ונשקו על ראשו.

א"ל: אילו לא באתי אלא לשמוע דבר זה דיי.

                                                (פסיקתא דרב כהנא, פסקא א אות ג)

 

את המדרש הזה המהפך את מעמדם של ישראל מבתו של הקב"ה לאמו כביכול, מפרש ר' צדוק הכהן מלובלין על מעמדם של ישראל גם מול התורה. ומשם שאבתי השראתי.

 

והסייעתא לד"ת הוא רב וחבירים ותלמידים

ואנו מבקשים וחננו מאתך חכמה בינה ודעת שהם... בלא סיוע בנ"א

וכד"ש (בר"ר פ' סא) באאע"ה רב לא הי' לו כו' וכמ"ש כי ה' יתן חכמה מפיו וגו'.

וע"ז ניתנה תורה לישראל שהיא תהי' הרב והחבר,

וכמו שפירש"י אבות על קנה לך חבר י"א ספרים.

ובאמת הספרים הם רבותיו...

רק זהו בהתחלה ואח"כ כשמחדש חדושין על ידם נעשו מדריגת חבר.

וז"ש בשהש"ר (סו"פ ג) לא זז מחבבה עד שקראה בתי כו' אחותי כו' אמי כו'

ואמי היינו מדרגת תלמיד

והיינו דלבסוף נעשית תורתו וכאלו הוא המוליד הד"ת עצמה שניתן למשה מסיני כי ממש פנים חדשות באו לכאן.

כמו ד"מ ע"י פי' רז"ל בכתובים ודאי הם נקראים בוניה של תורה

וזהו ע"י ספרים שחברו הם ללמד חדשות לאחרים

ואורייתא וקוב"ה חד לכך לא זז מחבבה עד שקראה אמי שהם הולידו שורש התורה והחכמה בעולם...

והיינו ע"י ההכרה שהחדושין הם מהש"י שזהו ענוה ולשמה שמכיר שאין לו מגרמי' כלום אז מצליחין ועולה לגדולה להיות נקרא אמי כמשפט אחר הברכה וההכרה שהכל מהש"י אז הש"י

אומר שהכל שלו גם האתערותא דלעילא הוא משלו כטעם תנו עוז [היינו ד"ת כנ"ל לאלהים] כי ע"י אתערותא דלתתא שלו הוא שנולד זה.

                                                (ר' צדוק הכהן מלובלין, צדקת הצדיק קפז)

 

כאן המלך שלמה הוא בעיקר התורה ("ואורייתא וקוב"ה אחד"). היות האדם אמו של הקב"ה מתבטאת כאן בכך שהוא אמה של תורה.

  

 *

 תַּרְדֵּמַת חֵיקִי חַמָּה,

בַּעֲדָהּ אֵימָה תַּמָּה נוֹפֶלֶת,

מְצַמְרֶרֶת כְּגִרְגּוּרֵי תּוֹרִים.

וּמִבַּעַד לִקְטִיפָתֵךְ,

קְצוּבַת פְּעִימוֹת אַתְּ,

תָּגִים דַּקִּים מְשַׁחֲרִים חֲרִישִׁית.

נִטְרָף בִּי הַדָּם.

נִטְרָף בּוֹ הֵדָם.

 

אַךְ עַצְמִי אַתְּ

אַךְ בְּשָׂרֵךְ אֲנִי

 

את השיר הזה הוליד חיבוק, חיבוק חם של האשה לספר תורה, שאתו התעוררה גם אימה מצמררת. אשה בשר ודם, שכל אמהותיה לדורותיהן לא קרבו אל התורה, חשה שבחיקה, מעבר לקטיפת מעיל התורה, חבוקות אותיות שבהן נבראו שמים וארץ, שבחיקה כמוסים תגים ואותיות שטמונים בהם סודות אלוהיים ומעמקי רצונו.

השורות –

נִטְרָף בִּי הַדָּם.

נִטְרָף בּוֹ הֵדָם.

מגלמות את ההדהוד בין דמה הסוער של האשה החובקת לבין הֵד רחישתם של התגים שבתורה הנחבקת. למעשה התנועה שבדם האשה ובזרימת החיות שבתורה נטרפות זו בזו.

סופו של השיר מגיע למקומות מיסטיים יותר, שכן מתגלה ששתי ההתרחשויות הללו, זו הפועמת בגווילי התורה וזו הפועמת בלב האשה אינן רק מהדהדות זו כלפי זו, אלא הן נחוות כהתרחשות אחת – האשה מזהה את התורה כתמצית הוויתה, ואת נפשה כהתגלמות ממשית, 'בשרית' של התורה.  


לא התקבלו תגובות
.

כוס קפה אחרון - למשמעותו של שמיני עצרת (הרב חיים בורגנסקי)

בדברים קצרים אלה מבקש הרב בורגנסקי, רבו של המושב הושעיה לעמוד על העולה ממשמע המקראות על שמיני עצרת

כוס קפה אחרון - למשמעותו של שמיני עצרת[1]

א.

שמיני עצרת הוא, אולי, המועד העלום שבמועדי התורה. ציונו כ"שמיני" רומז לכך שהיום שייך לסדרת הימים שלפניו, ימי חג הסוכות. כך אפשר להבין גם את העובדה שאין לו תאריך משלו, שהוא השמיני ליומו הראשון של חג הסוכות, וכפי שלשביעי של חג אין תאריך משל עצמו, אף לשמיני כן.

דא עקא, שחג הסוכות נמשך בתורה רק שבעה ימים, ואף מצוותיו אינן אלא לשבעה ימים. כך מצוות העליה לרגל והשמחה של חג הסוכות (דברים טז, יג-טו):

חַג הַסֻּכֹּת תַּעֲשֶׂה לְךָ שִׁבְעַת יָמִים בְּאָסְפְּךָ מִגָּרְנְךָ וּמִיִּקְבֶךָ: וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ...                                  שִׁבְעַת יָמִים תָּחֹג לַה' א-להיך בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה'... וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ:

וכך מצוות ארבעת המינים והסוכה שבחג הסוכות (ויקרא כג, מ-מב):

וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי ה' א-להיכם שִׁבְעַת יָמִים... בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים...

שמיני עצרת, אם כן, הינו איבר שמיני בסדרה שהמספר הבסיסי של איבריה הוא שבעה. מצד אחד הוא היום השמיני בסדרת הימים המתחילים בראשון של סוכות, אולם מצד שני הוא אינו חלק מחג הסוכות משום בחינה המופיעה בתורה: אין בו חובת עליה לרגל, אין בו חובת שמחה, אין בו חובת סוכה ואף לא ארבעת המינים. ממילא אין הוא קשור לחג הסוכות גם מבחינה תוכנית, ושתי המשמעויות של חג הסוכות – ההיסטורית והחקלאית – אינן קיימות בו.

פסוק אחד בספר ויקרא ממצה את כל תמיהותינו (ויקרא כג,  לט):

אַךְ בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאָסְפְּכֶם אֶת תְּבוּאַת הָאָרֶץ תָּחֹגּוּ אֶת חַג ה' שִׁבְעַת יָמִים בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן שַׁבָּתוֹן וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי שַׁבָּתוֹן:

הנה לפנינו "חג ה'" הנמשך שבעה ימים, ביומו הראשון שבתון, וביומו השמיני שבתון. אולם כיצד יש יום שמיני לחג הנמשך שבעה ימים?

 

ב.

כידוע, גם כאשר בוחנים את קרבן המוסף של שמיני עצרת מוצאים שהוא "בן חורג" לחג הסוכות. מבנה מערכת הקרבנות של חג הסוכות מיוחד בכמות הרבה של הקרבנות, ובסדר היורד של מספר הפרים המוקרבים מדי יום (ראו במדבר כט, יב-לח). ביום הראשון קרבים שלשה עשר פרים, שני אילים וארבעה עשר כבשים, מכאן ואילך יורד מספר הפרים באחד בכל יום, עד שביום השביעי קרבים שבעה פרים, ואילים וכבשים כביום הראשון. והנה, בהמשך אותה סדרה מופיע היום השמיני. הציפייה היא שהקרבן שלו יהיה של ששה פרים, שני אילים וארבעה עשר כבשים, כהמשכו של הטור היורד, אבל התורה מפתיעה (במדבר כט, לה-לו):

בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי עֲצֶרֶת תִּהְיֶה לָכֶם... וְהִקְרַבְתֶּם עֹלָה אִשֵּׁה רֵיחַ נִיחֹחַ לַה' פַּר אֶחָד אַיִל אֶחָד כְּבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה שִׁבְעָה תְּמִימִם:

פר, איל ושבעה כבשים בלבד, כקרבנות המוסף של יום התרועה ויום הכיפורים, שני מועדי תשרי האחרים שאינם רגל![2]

 

ג.

עד כאן תמהנו על מקומו של היום בסדרת ימי חג הסוכות, שהוא שמיני להם אך אינו מהם. עתה נעיר גם על תפקידו כ"עצרת". משמעותה של המילה "עצרת" בהקשר של המועדים אינה נהירה עד תום, ונתפרשה פירושים הרבה לאורך הדורות.[3] אכן, גם אם נניח, כמסתבר, שהמילה "עצרת" לעצמה אינה מתפרשת כיום העוצר את החג, ברור הדבר כי שני מועדים בתורה נקראו עצרת: שמיני עצרת והיום השביעי של חג המצות, ושניהם מסיימים את ימי החג שלפניהם. קריאה ראשונית בעצרת של חג המצות מלמדת על דמיון בין העצרות (דברים טז, ח):

שֵׁשֶׁת יָמִים תֹּאכַל מַצּוֹת וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי עֲצֶרֶת לַה' אֱ-לקֶיךָ לֹא תַעֲשֶׂה מְלָאכָה:

גם כאן, כמו בשמיני עצרת, יש סדרת ימים שהעצרת קשורה אליהם, אך איננה חלק מהם; העצרת היא היום השביעי של סדרה שששת ימיה הראשונים (אך לא העצרת עצמה!) מאופיינים באכילת מצות, ממש כמו שמיני עצרת, שהיא יום שמיני בסדרה שלשבעת ימיה הראשונים יש איפיונים שלהם בלבד. אולם קיים הבדל משמעותי בין שתי העצרות: בפסוקים אחרים, ואף באותו פרק, מצווה התורה על אכילת מצות במשך שבעה ימים, ומציינת את חג המצות כחג בן שבעה ימים, ומכאן שגם העצרת הינה חלק מחג המצות, בניגוד לשמיני עצרת, שאינה חלק מחג הסוכות.

 

ד.

מה, אם כן, תכליתו של היום המיוחד הזה? ביחס לשביעי של פסח ניתן לאמר כי התורה מבקשת לסיים את ימי החג ביום טוב ולא בחול המועד. ראוי לחג ארוך להסתיים בקול ענות גבורה של חג ולא בהתמוססות של חול המועד לתוך החול שלאחרי החג. אכן, במידה מסויימת ניתן לראות כך גם את תפקידו של שמיני עצרת, לסיים את חג הסוכות ביום טוב ולא ביום חול. אלא שאם כן, ראויה היתה עצרת של חג להיות היום השביעי של החג, כבחג המצות, ולא היום השמיני, החיצוני לו.

כבר ציינו למעלה שלפי משמעה של תורה שמיני עצרת אינו אחד מהרגלים, שהרי יש שלושה רגלים, והשלישי – סוכות – הוא בן שבעה ימים בלבד. גם מבחינת קרבנותיו אינו דומה שמיני עצרת לאחד הרגלים; לא לסוכות, כאמור לעיל, ואף לא לחג המצות או חג השבועות.

יש לאמר, אם כן, שלשמיני עצרת בתורה תפקיד כפול: מבחינה אחת הוא יום טוב המסיים את חג הסוכות, ולכן הוא נמנה על סדרת ימי הסוכות, אולם מבחינה שניה תפקידו לסיים את כל סדרת מועדי התורה, הכוללים, מלבד הרגלים, גם את שני מועדי תשרי. נראה שהתורה מבקשת יום טוב שתכליתו להוות סיום חגיגי לכל סדרת המועדים, והוא צריך לבוא אחר חג הסוכות. ומכיוון שאין טעם לקיים עצרת אחר עצרת, אוחד היום המסיים את חג הסוכות עם היום המסיים את סדרת כל החגים. כך נוצר שמיני עצרת, ששתי הבחינות מצויות בו; מחד גיסא הוא שמיני לסדרת ימי הסוכות, כסיום לחג הסוכות, אולם מאידך גיסא אין בו דבר ממאפייני החג, כיוון שאינו חלק מאותו חג אלא מועד מסיים לכלל מועדי התורה. קרבן המוסף שלו זהה לקרבנות יום התרועה ויום הכיפורים, לא מכיוון שהוא זהה להם מבחינת תכנו,[4] אלא מכיוון שזהו הקרבן המאפיין את מועדי תשרי שאינם רגלים.

לפנינו, אם כן, שבתון של סיום, מעין פרידה מכל החגים, בדומה למה שעשתה בסופו של חג המצות. אולם בעוד יום טוב שבסופו של חג המצות מסיים רק את אותו חג, כאן יש סיום של כל חגי השנה ומועדיה, ולכך נדרש שבתון בפני עצמו, מעין "חגם של כל החגים".

ושמא גם לכך מכוון המדרש היפה (במ"ר כא, כד):

משל למלך שעשה סעודה שבעת ימים וזימן כל בני אדם שבמדינה בשבעת ימי המשתה כיון שעברו שבעת ימי המשתה אמר לאוהבו כבר יצאנו ידינו מכל בני המדינה נגלגל אני ואתה במה שתמצא ליטרא בשר או של דג או ירק כך אמר הקב"ה לישראל ביום השמיני עצרת תהיה לכם גלגלו במה שאתם מוצאים בפר אחד ואיל אחד.

 

הנה תם חג הסוכות על קרבנותיו המרובים, שהם כנגד שבעים אומות העולם, וכבר עומדים ישראל להפרד מעל הקב"ה, עם תום כל המועדים והחגים. והקב"ה מבקש לו עוד יום אחד של סיום, עוד "סעודה קטנה", שתתן טעם של חג לפרידה, רק בינו ובין אוהבו. כזה הוא שמיני עצרת, כוס הקפה לחברים אחרי שבע הברכות, כשהתזמורת כבר התקפלה והמתנות נארזו, והחוגגים אומרים לאוהביהם: "רק עוד קפה אחד לפני שנפרדים".[1] בדברים קצרים אלה אני מבקש לעמוד על העולה ממשמע המקראות על שמיני עצרת. לתורה שבעל פה התייחסות שונה לגמרי ואכמ"ל.

[2] לעניין זה ראו:  ר' יואל בן נון, "ראש השנה או ראשית השנה?", בראש השנה יכתבון (בעריכת אמנון בזק), אלון שבות, תשס"ג, עמ' 11-19. הרב בן נון קושר את שלשת מועדי תשרי, בניגוד להצעתי כאן.

[3] ראה, לאחרונה, סקירה רחבה והצעת פרוש למשמעותה של המילה "עצרת" אצל חז"ל, אצל דוד הנשקה, שמחת הרגל בתלמודם של תנאים, ירושלים, תשס"ז, עמ' 205-215. נמנעתי כאן מלהתייחס לפרשנויות השונות, שכן, כאמור, בין כך ובין כך התורה מכנה "עצרת" את הימים המסיימים דווקא, ולא את שאר ימי החג, ואין הדבר משנה מהו פירושה המדוייק של מילה זו. מעבר לשאלת ה"עצרת", הנשקה עוסק בספרו בהרחבה בתולדותיו של היחס שבין סוכות לשמיני עצרת ברבדים השונים של התורה שבעל פה, ראה שם, עמ' 160-231.

[4] יש להעיר שגם יום התרועה ויום הכיפורים אינם זהים מבחינת תכנם, ואם כן, בחודש תשרי יש שלושה מועדים שספק אם יש ביניהם קשר תכני, והדבר הברור היחיד הוא שאינם רגלים וקרבנותיהם אחידים. 


לא התקבלו תגובות
.

כנס ההתעוררות המרכזי של בית הלל - בירוחם (שלמה הכט)

כנס התעוררות בית הלל בירוחם

כנס ההתעוררות המרכזי של בית הלל - השנה בירוחם! 

כנס ההתעוררות המרכזי של בית הלל יתקיים השנה בירוחם, בשיתוף עם מדרשת אמי"ת באר ובסיוע המועצה המקומית ירוחם

כולכם מוזמנים - בואו בהמוניכם!

 


לא התקבלו תגובות
.

כנס התעוררות בהשתתפות בית הלל ברעננה (שלמה הכט)

כנס ההתעוררות המסורתי בקהילת אהל ארי ברעננה, עם רבים מחברי בית הלל יתקיים מחר

כנס ההתעוררות השנתי ברעננה בשיתוף בית הלל

יתקיים מחר! ביום חמישי ד' תשרי, בבית הכנסת 'אהל ארי' בואו בהמוניכם!


לא התקבלו תגובות
.

כנס התעוררות בחסות בית הלל בנס ציונה (שלמה הכט)

כנס התעוררות בחסות בית הלל בנס ציונה

כנס התעוררות עם רבני בית הלל יתקיים בעז"ה ביום ראשון בנס ציונה. נושא הכנס הוא "סליחה, מחילה וכפרה"

כל תושבי האיזור מוזמנים!


לא התקבלו תגובות
.

היסוד הלאומי של חג החירות (הרב ד"ר גבריאל חזות)

 

רוב ככל הפרשנויות על מצוות התורה בהקשר לחג פסח עוסקות בחובת היחיד או הקהילה (קרבן פסח). ההיבט  הלאומי כמעט ואבד בשל הגלות הארורה שאילצה את חכמינו לשים דגש על חובות היחיד. עם תקומתנו ועצמאותנו אנו חייבים להניף ל'ראש התורן' את היסוד הלאומי שהרי זוהי מטרתה העיקרית של התורה בהתוותה עבורנו את פניו של החג המכונן של עמנו. יש בודאי חובות ליחיד ולקהילה אולם חובות אלו הם נגזרת בלבד מן החובה הלאומית. התורה, על פי טענתי, קבעה וניסחה את רכיבי החג באופן שנוכל לשמר את זהותנו הלאומית כלאום. בהתבסס על רכיבים אלו נוצרו חובותיו של היחיד ובדרך הם איבדו את הקשר לנקודת המוצא.

ההגדה, הסדר,  והחמץ המרומזים בשמו של החג, הם התשובות לשאלות : איך(הגדה)? מה (סדר)? למה (חמץ)?. איך נשמר את זיכרוננו הלאומי? מה צריך לכלול זיכרון זה? למה יש לעשות זאת? התשובות לשאלות אלו הן למעשה שילדו הפילוסופי של הכוזרי שהיה הראשון לעמוד ולנסח את התובנות הללו בדרך פילוסופית המובנת אפילו למלך הפאגני.

פה - סח  הוא מצוות 'והגדת', מסורת הדיבור הלאומי

איך נשמר את זיכרוננו הלאומי? דרכים רבות אימצו העמים לשימור זיכרונם הלאומי, התורה בחרה בדרך 'ההגדה'. כאשר הוזמן 'החבר' למלך כוזר כדי לספר לו על אמונתו הוא פותח במונולוג מביך ולא מסודר כרונולוגית, בהשוואה להרצאה האקדמית של קודמיו, הפילוסוף, הנוצרי והמוסלמי:

אָמַר לוֹ הֶחָבֵר: אֲנַחְנוּ מַאֳמִינִים בֵּאלֹהֵי אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב הַמּוֹצִיא אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרַיִם בְּאוֹתוֹת וּבְמוֹפְתִים וּבְמַסּוֹת, וְהַמְכַלְכְּלָם בַּמִּדְבָּר, וְהַמַּנְחִילָם אֶת אֶרֶץ כְּנַעַן, אַחַר אֲשֶׁר הֶעֱבִירָם אֶת הַיָּם וְהַיַּרְדֵּן בְּמוֹפְתִים גְּדוֹלִים, וְשָׁלַח משֶׁה בְתוֹרָתוֹ, וְאַחַר כָּךְ כַּמָּה אַלְפֵי נְבִיאִים אַחֲרָיו מַזְהִירִים עַל תּוֹרָתוֹ, מְיַעֲדִים בִּגְמוּל טוֹב לְשׁוֹמְרָהּ, וְעֹנֶשׁ קָשֶׁה לַמַּמְרֶה אוֹתָהּ.  וַאֲנַחְנוּ מַאֲמִינִים בְּכָל מַה שֶּׁכָּתוּב בַּתּוֹרָה, וְהַדְּבָרִים אֲרֻכִּים.

המשותף לכל 'סיפורי' ה'חבר' היא עובדת היותן מסורות חווייתיות שהועברו אלינו מן האבות הראשונים כמסורות חיות של דיבור. על סיפורים מעין אלו אנו מסוגלים להעיד כי כך סיפרו לנו אבותינו. על בריאת העולם אין אנו יכולים להעיד, משום שלא היינו שם. כיצד נהיו סיפורים אלו לעדויות שאין עליהן חולק (כל העולם המונותיאיסטי מקבל אותן)? בזכות הדיבור! בזכות המסורת הלאומית היהודית!

לדיבור כוח אנרגטי - רוחני המחולל ומעצב את המציאות. בגלות מצרים הוא חסר לנו מאוד כיחידים וכעם. לא הייתה לנו זכות דיבור. מכאן  שהדיבור עצמו חזר ונגאל במצרים. הזוהר הקדוש מביע רעיון זה בהקשר ההיסטורי שלו באופן הבא:

ומשה הוה קול בלא מלה בגין דהוה בגלותא וכל זמנא דדבור הוה בגלותא משה אזיל קלא בלא דבור והכי אזיל עד דקריבו לטורא דסיני ואתיהיבת אורייתא ובההוא זמנא אתחבר קלא בדבור וכדין מלה מליל הדא הוא דכתיב ה"ד (שמות כ) וידבר אלהים את כל הדברים האלה. (זוהר כרך ב (שמות) פרשת וארא דף כה עמוד ב )

ערלת פיו של משה רבנו מייצגת את העובדה כי ד' לא דיבר לעמו באופן ישיר כל זמן היותם בגלות מצרים. עם היציאה ממצרים הם מתחילים לדבר ואף לשיר- "אז ישיר משה ובני ישראל".  קולות האנחה הראשונים שיצא מפיהם היו רק לאחר מותו של פרעה- וַיְהִי֩ בַיָּמִ֨ים הָֽרַבִּ֜ים הָהֵ֗ם וַיָּ֙מָת֙ מֶ֣לֶךְ מִצְרַ֔יִם וַיֵּאָנְח֧וּ בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֛ל מִן־הָעֲבֹדָ֖ה וַיִּזְעָ֑קוּ וַתַּ֧עַל שַׁוְעָתָ֛ם אֶל־הָאֱלֹהִ֖ים מִן־הָעֲבֹדָֽה:

גלות הדיבור היא תוצאה כואבת של עבדות. בנוסף  לקשיים הפיזיים והמנטאליים אותם חווה העם , הוא מאבד גם את צלמו האנושי, את צלם האלוקים שבו, שעיקרו הוא כוח הדיבור (אונקלוס, בראשית ב- " והות באדם לרוח ממללא"). כדרכם של העבדים, הם נושאים את עיניהם אל אדונם, הוא מדבר והם עושים. "הנה כעיני עבדים אל אדוניהם..".

גלות הדיבור פוגעת באנשים כיחידים אבל גם בתקשורת ביניהם, זו המאפשרת תשתית תקשורת לאומית. "לפעמים מנח הדיבור ומוכן לצאת, ואינו יוצא דרך הפה כי אם דרך העורף......ופרעה הוא אותיות הערף שעומד אחרי הקדושה"  (ליקוטי מוהר"ן, קמא, תורה קס"ג). זהו דיבור עקר, חסר פרטים , חסר פנים, חסר תקוה, ואינו מחבר. זהו הניגוד הגמור ל'והגדת לבנך". האר"י הקדוש רואה באופן מוחשי את גרונו של האדם כ'מצרים', ואת הדיבור היוצא מן האדם כיציאה מן המיצר. מה הפלא אם כן שעם ישראל קיבל רשות להתחיל לדבר ולהמשיך כך כל הלילה!  רשב"ג אומר: " כל שאמר שלשה דברים אלו בפסח, לא יצא ידי חובתו. ואלו הן...". ודוק, החובה אינה רק על האכילה אלא על האמירה. "דאמר שמואל: לחם עני - לחם שעונין עליו דברים הרבה", (פסחים לו ע"א).

הגאולה תלויה בדיבור (ר' צדוק מלובלין). השאיפה של העם המתהווה ביציאת מצרים הינה התדבקות באל. ניתן לעשות זאת על פי התורה רק בקיום מצוות , ותחילת הקיום של רוב ככל המצוות הוא בדיבור. רק כאשר נהיינו לעם ונוצר אצלנו היסוד הלאומי - כאשר פרעה היה הראשון לכנותנו - עם, יכולנו לבטא בפינו את אהבת ד' שבלבנו, ולהעביר הלאה את אמונתנו לדורות הבאים (שפת אמת). - עַם־זוּ֙ יָצַ֣רְתִּי לִ֔י תְּהִלָּתִ֖י יְסַפֵּֽרוּ ( ישעיהו מג, כא). האב השואל והבן המשיב היא הגאולה הפרטית של הדיבור וכאשר דבר זה מתבצע בכל בית בישראל באותו הזמן עצמו, נוצרת הגאולה הכללית והלאומית  של הדיבור.

סדר הוא ארגון!  כאומה ישראלית, את מה אנו אמורים לארגן?

מה צריך לכלול זיכרוננו הלאומי בהתבסס על מצוות התורה? את הרכיבים המקראיים של ליל הסדר פירטו חז"ל לריטואלים רבים שהמכנה המשותף לכולם הוא הסדר. הפקה של חוויה מסודרת על פי תסריט ידוע מראש, כולל הסיפורים שישלפו כאילו בנוננשלנטיות .  הדרישה לסדר ייחודית לליל פסח ואינה מוזכרת כלל בחגים אחרים. את הוילונות, השטיחים והריהוט ההפוך מחזירים למקומם הטבעי בערב פסח, האי סדר שלפני החג מפנה את מקומו לסדר קנאי ובלתי מתפשר. ההגדה נקראת בסדר מסויים דווקא, כולל סימני זכירה של הסדר הנכון ורכיבי קערת הסדר מוטבעים או מצויירים כדי שכל רכיב ישב במקומו הנכון. את ארבע הכוסות יש לשתות לפי הסדר ומי ששותה אותן בבת אחת לא יצא. מתחילים בגנות ומסיימים בשבח, כלומר הסדר כולל גם תהליך נכון. חז"ל ביטאו זאת כך - אין עושים מצוות חבילות חבילות. נשאל אם כן,  מה עניינו של הסדר ב'ליל הסדר'?

הגישה של חז"ל לאירועים ההיסטוריים היא לרוב גישה היסטוריוסופית. מה שמעניין את חכמינו הוא לנסות ולהבין את האירועים לא רק בהיבט הלוקאלי שלהם. בורא עולם כתב 'תסריט' לעולם זה בו אנו שרויים המתואר בחלקו הגדול בתנ"ך. הסצנות מתחלפות, השחקנים מפנים את מקומם לשחקנים חדשים בכל סצנה, ואף אחד לא יודע באמת מה יהיה בסוף הסרט. לבמאי שהוא גם התסריטאי והמפיק יש תוכנית מסוימת אותה הוא מיישם באמצעות ההיסטוריה האנושית ובהתבסס על שפתה (הרב קוק, אורות מלחמה). שחקן מרכזי ב'סרט' זה הוא עם ישראל שנבחר לתפקידו ללא מבחני ליהוק. הבחירה התבצעה תוך כדי מבחנים של יחידים ומשפחות ולבסוף בסצנה החשובה מכל, הגשים האל את תוכניתו והפך את היחידים שירדו למצרים לעם סגולה בשל הבטחתו לאבותיהם (הכוזרי).

בחינת האירועים ההיסטוריים והניסיון לנסות ולעמוד על טיבם של הגדולים שבהם, חייבת על פי חז"ל לחתור ולמצוא  את הקשר לסיפור הכללי של הסרט שהסצנה הראשונה שלו היא בריאת העולם. מעשי האבות נבחנים בהקשרם לאומה הישראלית שטרם קמה. אירועי מצרים, כולל המצוות שניתנו כדי לזוכרם  צריכים אף הם להיבחן בהקשר הכללי של האומה הישראלית ההולכת ומוקמת. היסוד הפילוסופי של ההיסטוריה הוא המנחה את חז"ל בנתחם את האירועים בכל דור ודור. יסוד זה הוא המאפשר לראות בסצנות השונות המתרחשות בזירות אירועים רבים, מכנה משותף אחד. כך לדוגמה  מבין הרב קוק זצ"ל  כי באירועי מלחמת העולם הראשונה שבה נהרגו קרוב לששים מליון איש זרע הקב"ה את הזרע שהביא לעולם את 'הצהרת בלפור' ("עושה חדשות, בעל מלחמות, זורע צדקות, מצמיח ישועות...).

כדי שנוכל להצליח בפענוח האירועים בהקשרם זה, אנו חייבים להניח כי 'יש סדר בבלגן'. בליל הסדר אנו חייבים לעשות 'סדר בראש 'שיעזור לנו כל השנה. בעל 'תפארת שלמה' מבטא ומרחיב רעיון זה באמצעות התובנה הבאה: 'סדר' הוא ר"ת של  סוד, דרש, רמז. הסדר אינו כולל את הפשט, המרכיב הרביעי לפרד"ס. מכאן שאין להבין את האירועים כפשוטם . כל הניסים והאירועים הם סצנות מתוכננות כמו עולם הטבע  הפועל באופן 'טבעי'.  הריטואלים הרבים של רכיב הסדר ב'ליל הסדר' נועדו להמחיש לנו בדרך חוויתית ובלתי אמצעית את הצורך בארגון המחשבה שלנו כלאום המחדש את ימיו כקדם. אנו מחויבים לזכור כי במסגרת הסיפור הקוסמי הגדול הקב"ה הוציא אותנו ממצרים ונתן לנו את התורה. כמו גם כי במסגרת התסריט שהוא כתב יש והיו לו תוכניות עבורנו. ניתוח פילוסופי מדוקדק של מונח ה'סדר' ומה שנגזר ממנו חייב להביא כל יהודי  למסקנה זו. מדוע?

עולם  הטבע הסובב אותנו מסודר ביותר,  הוא דומה לספר טלפונים. העיקרון המארגן של  השמות  בספר טלפונים הוא אלפביתי. העיקרון המארגן הזה  נועד כדי להתאימו לתכלית  המערכת,  מידע אמין וקל לאובייקטים העושים בו שימוש. כך בדיוק נברא העולם, הוא מסודר כדי להשיג את תכלית הבריאה.  כך הוא מתנהל גם בהיסטוריה בסצנות השונות. מהי מערכת מאורגנת? זוהי מערכת אשר היחסים בין רכיביה מבטאים סדר הכרחי. אם שמות המתחילים באות ב' יופיעו בספר הטלפונים לפני האות א' המערכת תאבד את חיוניותה ואת אמינותה. שמות באות ב' מוכרחים להופיע אחר האות א'. בסדר של 'ליל הסדר' אנו מחילים רעיון זה לא רק על עולם הטבע אלא גם על האירועים ההיסטוריים. יש בורא לעולם ולכן הוא מסודר. אם יש חוק יש גם מחוקק - " כִּֽי־אֶרְאֶ֣ה שָׁ֭מֶיךָ מַעֲשֵׂ֣י אֶצְבְּעֹתֶ֑יךָ יָרֵ֥חַ וְ֝כוֹכָבִ֗ים אֲשֶׁ֣ר כּוֹנָֽנְתָּה".

הסדר הוא מונח המבטא הבנה לוגית המתרחשת במוחנו. רק במחשבותינו מתרחשת פעולת הפענוח  של מערכת מאורגנת. אם המוח אינו מצליח לזהות ארגון וסדר אין זה אומר כי במציאות המערכת אינה מאורגנת.  אין זה אומר שאין סדר אלא שאנחנו לא הצלחנו לזהות אותו. המציאות מורכבת מכאוס ומעולם טבע מסודר, אבל מי שחודר בהבנתו יודע כי זו מערכת אחת. אברהם אבינו שכנגדו אנו חוגגים את חג הפסח, גילה את בוראו על ידי התבוננות מעמיקה בסדר המופתי של הבריאה.

מערכת מסודרת היא מערכת שכל רכיב נמצא במקומו הנכון וכתוצאה מכך גם  היחס בין רכיביה הופך להיות מוגדר. בדוגמת ספר הטלפונים, אם יתברר כי שמות באות א' נדדו לאחר האות ב', זה מפר את היחס בין שמות האות א' לשמות האות ב'. יש צורך כתוצאה מכך, להזיז את האות א' למקומה הנכון. באנאלוגיה זו, מעשה הסדר כופה התפתחות או תהליך המגיע לשיאו במצב הנדרש. מי שינסה לקצר דרכים לא יגיע לתכליתו. "וַיְהִ֗י בְּשַׁלַּ֣ח פַּרְעֹה֘ אֶת־הָעָם֒ וְלֹא־נָחָ֣ם אֱלֹהִ֗ים דֶּ֚רֶךְ אֶ֣רֶץ פְּלִשְׁתִּ֔ים כִּ֥י קָר֖וֹב ה֑וּא כִּ֣י׀ אָמַ֣ר אֱלֹהִ֗ים פֶּֽן־יִנָּחֵ֥ם הָעָ֛ם בִּרְאֹתָ֥ם מִלְחָמָ֖ה וְשָׁ֥בוּ מִצְרָֽיְמָה:". בלילה זה אנו עוברים תהליך נפשי של התפתחות בריאה בלי דילוגים ובלי קיצורי דרך. התהליך מחייב זמן כדי להגיע ל'סדר הנכון'. בלשון הלוריאנית 'שבירת הכלים' מבטאת את ה'אי סדר' שבבריאה ואנו מתבקשים לתקן זאת ברמה הלאומית ולא רק הפרטית. בלילה זה שבו שערי שמים פתוחים (הזוהר הקדוש), אנו מתבקשים באמצעות החוויות הרבות של ה'סדר' להתבונן בסדר שבבריאה ולהבין כי נבחרנו לתפקיד מסוים על ידי בורא עולם. אנו צריכים לצאת מן הסדר של הקערה, הכוסות, וההגדה אל הסדר בראיה ההיסטוריוסופית

חמץ הוא גם החמצה, איך זה קשור ללאומיות הישראלית?

למה נבחר החמץ להיות מן הרכיבים החשובים ביותר לזיכרוננו הלאומי? מכל מצוות הפסח אין איסור חמור מאכילת חמץ והאוכלו חייב כרת. מה עם מצה? מרור? הגדה? קרבן פסח? לדוגמה: מי ששגג בעניין הקרבן, פטור, והשוגג באיסור חמץ חייב חטאת או מלקות (רמב"ם, קרבן פסח א, ב). מה גורם לעניין הלכאורה איזוטרי הזה להיות כל כך חשוב? על פי פשט המקרא בני ישראל יצאו במהירות רבה, עד כדי כך שבצקם טרם הספיק לתפוח. תוך כדי שיעור החימוץ דהיינו 18 דקות, יצאו כולם מארץ מצרים (בבהילו יצאנו ..). איו ספק, מבצע לוגיסטי מסובך שהצליח מאוד. 

פרטים אלו מחזקים את התמיהה. ומה בכך? מה היה נגרע מן הנס אילו יצאו בתוך שעה או שלוש שעות? ההתמקדות ב-18 דקות כזמן החימוץ (=זמן היציאה ממצרים) נראית שולית שאינה קשורה בטבורה לאירועים המסעירים שקרו אז. האם זו סיבה מספקת לחייבנו לדורי דורות להקפיד על דקות ושניות באפייה ובאכילה? יותר מכך, הלא כבר בראש חודש ניסן צווה הקב"ה את משה -" ואכלו את הבשר בלילה הזה, צלי אש ומצות על מרורים יאכלוהו"? גם ללא החיפזון בשעת האירוע הם היו מחויבים לאכול מצות?

הרמב"ם משיב: " כמעט קט היה העיקר ששתל אברהם נעקר וחוזרין בני יעקב לטעות העולם", (ע"ז א, ג). עובדה זו בקשה התורה להדגיש באמצעות הסמל של אכילת המצה. ישראל היו על סף כליון (מ"ט שערי טומאה) שממנה היה קשה לצאת. ממצב נורא זה הם יצאו לגאולה, לחרות,  ולקבלת התורה. המרחק בין שקיעה נצחית בעולם הטומאה ללא יכולת לצאת ממנו בגלל אובדן זהות לבין קדושה נצחית כעם סגולה היה עניין של רגע אחד. עוד רגע אחד ובצקם הרוחני היה מחמיץ לעולמים. לולא החיפזון לא היתה גאולה. זהו ההבדל בין חמץ ומצה, הבדל של רגע קט. החמץ הפיזי מלמדנו שיש גבול קטן ובלתי מוחשי שניתן לעבור אותו. ההבדל בין שני המצבים המצויים משני צידי הרגע תהומי ולא ניתן לגישור.

הבדל דק זה כחוט השערה גרם למלאכים לשאול את הקב"ה מה ההבדל בין ישראל למצרים. כאן מקום לשאלה: מי אחראי להבדל זה? מה הכריע בסופו של דבר ? האם מעשיהם של עם ישראל עמדו לזכותם או סגולתם (בלשון הכוזרי) עמדה להם? התשובה לכך היא: סגולתם. כיוון שהקב"ה בחר בנו מכל העמים  עוד בטרם הבריאה, איננו יכולים להיות דומים לשאר העמים גם ברדתנו מטה מטה. ומדוע בחר ד' בנו? על כך עונה התורה: : לא מרובכם מכל העמים חשק ד' בכם ויבחר בכם", אלא " מאהבת ד אתכם" .."ומשומרו את השבועה אשר נשבע לאבותיכם..". אין כאן היגיון אנושי ולא סברתי מכל סוג, אלא היגיון אלוקי בלבד. לאחר שעברנו את תהליך הבחירה במסלול האנשים הפרטיים הפכנו בעל כורחנו לעם סגולה.

הכל התרחש כל כך מהר. היותנו לעם בדרך על-טבעית אפשרה לחבר את היסוד הלאומי (=עם) ליסוד האמוני (=קבלת תורה) בפרק זמן של שבעה שבועות. אצל המוסלמים לדוגמה התחבר היסוד הדתי (האיסלאם) ליסוד הלאומי (הערביות) רק לאחר 1300 שנה. חיבור זה מלאכותי ולכן ניתן למצוא אצלם ואריאציות שונות : ערבי לא מוסלמי ומוסלמי לא ערבי. אצל עם הנצח אין שני יסודות לאום ודת. הם הותכו זה בזה בבליץ אלוקי שהתחיל בחפזון עצום והסתיים למרגלות הר סיני, שם " כפה עליהם הר כגיגית".

נמצאנו למדים כי יסוד הלאומיות הישראלית נלמד כולו ממצוות איסור אכילת חמץ. לא החמצנו את הרגע בגלל רצונו של האל  שבחר בנו כעם סגולה ולא אפשר את שקיעתנו לעולמים. ההבדלה בינינו לבין העמים אינה בשל חכמתנו או ניסיוננו אלא בשל התפקיד אותו ייעד הבורא לעם בו בחר. " אתה בחרתנו מכל העמים אהבת אותנו ורצית בנו ורוממתנו מכל הלשונות, וקדשתנו במצותיך, וקרבתנו מלכנו לעבודתך, ושמך הגדול עלינו קראת."

 

 

 

 

 

 

 


לא התקבלו תגובות
.

מהלכות ט"ו בשבט (הרב מאיר נהוראי)אי"ה  השבוע ביום רביעי יחול טו בשבט  - ראש השנה לאילנות. המשמעות ההלכתית שיום זה הוא קובע להגדרה של  הפרי בהקשר להלכות ערלה ותרומות ומעשרות.  לדוגמא: ההבדל בין הפרי שחנט לפני טו בשבט לאחריו הוא ביחס לשנת המעשר. כלומר, האם לעשר מעשר עני או שני?. הסיבה שט'ו בשבט נקבע כיום קובע היא מפני שירדו רוב גשמי שנה והשרף עלה באילנות. (ראש השנה יב ע"א ורשי).

מה המשמעות של טו בשבט בשנת השמיטה

כידוע פירות של שנת השמיטה קדושים בקדושת שביעית. האם היום הקובע הוא ט"ו בשבט כבכל השנים?. רוב בראשונים הבינו שכל פרי, שחנט לאחר ראש השנה של שנת תשע"ה (גם אם חנט לפני ט"ו בשבט) הוא קדוש בקדושת שביעית ופטור ממעשרות. רבנו חננאל סבור שגם קדושת שביעית  תלויה בטו בשבט ולדעתו רק פרי שחנט לאחר ט"ו בשבט של שנת תשע"ה קדוש בקדושת שביעית. להלכה פוסק הרב קוק בספרו שבת הארץ (ד,ט) שקדושת שביעית נקבעת לפי ראש השנה החל בתאריך א' תשרי ולכן כל פרי שחנט מא' תשרי ועד כט אלול קדוש בקדושת שביעית ופטור ממעשרות.

אכילת פרות ארץ ישראל

יש להעדיף פרות ארץ ישראל טריים ולהימנע  מפרות מיובשים שמובאים מחו"ל ואינם פרות ארץ ישראל. זאת ועוד, אם קונים פרות מיובשים צריך לבדוק היטב פרות אלו מתולעים. ראוי ונכון לומר פסוקים בעת האכילה מעין 'סדר טו בשבט'. אלו האוכלים פרות בתוך הסעודה שיש בה לחם נדרשים לברך את ברכתם הראשונה (בורא פרי העץ או פרי האדמה)  שכן אינם נפטרים בברכת המוציא.  

הברכה על הפרי

בדרך כלל מונחים פרות רבים על השולחן וקיימת דילמה מהו הפרי שנברך עליו? הדילמה קיימת גם כאשר מדובר בפרות  שברכתן זהה  ונשאלת השאלה מה יהיה הסדר הפנימי לברכתן?

הסוגיה במסכת ברכות מביאה מחלוקות רבות בענין ונסכם את ההלכה:

א.      בורא מיני מזונות קודם לפרי העץ ופרי האדמה.

ב.      אם כל הפרות שמונחים על השולחן ברכתן בורא פרי העץ יקדים ויברך על פרי ממין שבעת המינים.

ג.        אם יש כמה פרות של שבעת המינים יעדיף לברך על הפרי הראשון לפי הסדר הבא: זיתים , תמרים,ענבים,תאנים,רמונים.  (שולחן ערוך ריא, א – ב ונהגו כסברה ראשונה)

ד.      אם אין פרות משבעת המינים וישנם פרות שברכתם  היא 'בורא פרי העץ' יקדים לפי הסדר הבא: א. פרי שלם ב. פרי חביב (משנה ברורה ריא ס"ק ד).

ה.       אם יש לפניו פרות וירקות שאין ברכתן זהה. כגון: פרי שברכתו פרי העץ וירק שברכתו בורא פרי האדמה או בננה וכו' יקדים לברך על החביב כלומר אם אוהב את הבננה יותר מהתפוז יקדים את ברכת בורא פרי האדמה לפני בורא פרי העץ. (משנה ברורה ריא ס"ק ט) ואם שניהם חביבים יקדים את ברכת בורא פרי העץ.

ו.        אין חובה להביא את כל הפרות על השולחן ולהקדים את הפרי משבעת המינים. כל האמור לעיל אם הפרות כולם מונחים לפניו.

 

 

 

 

 

 


לא התקבלו תגובות
.

בנה ביתך (הרבנית ד"ר תמר מאיר)

(קרדיט תמונה:Jaksmata)

כל מי שבנה אי פעם בית, יודע שיש קשר הדוק בין הבניין הפיזי, לבין התהליכים העוברים על המשפחה בבנייתו.

ומה עושים כשמשהו בבניין משתבש? כשמשהו חסר?

עיון בסיפור על הבית שקירה ר' חנינא בתפילתו, יכול ללמד אותנו דבר או שניים.

ר' חנינא וקורות הבית (תענית כד ע"ב)

הוה ליה ההיא שיבבתא דקא בניא ביתא. ולא מטו כשורי

אתיא לקמיה, אמרה ליה: בניתי ביתי ולא קמטו כשוראי!

אמר לה: מה שמך? אמרה ליה: איכו.

אמר: איכו נימטו כשוריך.

תנא: הגיעו, עד שיצאו אמה לכאן ואמה לכאן.

ויש אומרין: סניפין עשאום.

תניא, פלימו אומר: אני ראיתי אותו הבית,

והוו קורותיו יוצאות אמה לכאן ואמה לכאן.

ואמרו לי: בית זה שקירה רבי חנינא בן דוסא בתפלתו.

 

תרגום:

היתה לו שכנה שבנתה בית, והקורות לא הגיעו מקצה לקצה

באה לפניו, אמרה לו: בניתי בית, ולא הגיעו קורותי.

אמר לה: מה שמך? אמרה לו: איכו.

אמר: איכו, תתארכנה קורותייך.

תנא: הגיעו, עד שיצאו אמה לכאן ואמה לכאן.

ויש אומרין: סניפין עשאום. (נתחברו קורות נוספות)

תניא, פלימו אומר: אני ראיתי אותו הבית,

והוו קורותיו יוצאות אמה לכאן ואמה לכאן.

ואמרו לי: בית זה שקירה רבי חנינא בן דוסא בתפלתו.

 

סיפור זה מופיע כחלק ממחזור סיפורים במסכת תענית כד ע"א-כד ע"ב, ובו שבעה סיפורים שונים על ר' חנינא בן דוסא. מן הסיפורים כולם עולה עוניו של ר' חנינא, ולצידו היותו בעל נס ובעל תפילה, המתנהג לפנים משורת הדין. במושגי חז"ל, ר' חנינא הוא חסיד מובהק. הסיפור שלפנינו עוסק בעזרה לשכנתו בבניית ביתה. סיפורי 'שכנות' נפוצים מאוד בספרות חז"ל. לא פעם, השכנה היא דמות סטריאוטיפית, צרת עין ומעוררת קנאה, ריב ומדון. כזו היא למשל שכנה אחרת של רחב"ד ואשתו, המופיעה בסיפור קודם בסוגיה, המוגדרת כ'שיבבתא בישתא' (שכנה רעה) והנכנסת לבדוק מדוע התנור של אשת רחב"ד מעלה עשן, אם אין לה כלום לאפות. השכנה בסיפור הנוכחי, לעומת זאת, פונה אל רחב"ד כמי שמכירה בגדולתו וצדקותו, וככתובת לצרותיה.[1] עצם הפניה לרחב"ד מביעה פניה מראש אל הממד הנסי, הבלתי ריאלי. אין היא באה בתלונות אל מי שהתקין את הקורות במידה שאינה מספקת לקרות את הבית, אלא לשכנה החסיד והצדיק. היעדרו של בעל בית בולטת מאוד בסיפור, שהרי לרוב בית מציין מקום זוגי, ובנייתו לרוב, פעולה של איש. ייתכן שהחסר בתקרת הבית, הינו מייצג של חסר מהותי יותר. ייתכן שלכן נדרשת פניה אל איש הרוח, ולאו דווקא לבעל מקצוע.[2] רחב"ד נענה לפנייתה של האישה, הוא שואל אותה לשמה. מדוע?

כפי שניתן לראות, ר' חנינא משתמש בשמה של האישה בנוסח התפילה. הוא יוצר קשר בין התפילה למושא התפילה באמצעות השם. על-מנת לעמוד על חשיבות הקשר בין נוסח התפילה לבין מושא התפילה, יש לפנות למקור אחר העוסק בתפילתו של ר' חנינא בן דוסא:

המתפלל וטעה סימן רע לו ואם שליח צבור הוא סימן רע לשולחיו מפני ששלוחו של אדם כמותו. אמרו עליו על רבי חנינא בן דוסא, כשהיה מתפלל על החולים ואומר זה חי וזה מת אמרו לו מנין אתה יודע אמר להם אם שגורה תפלתי בפי יודע אני שהוא מקובל ואם לאו יודע אני שהוא מטורף (משנה ברכות, ה, ה).

השם דרוש לר' חנינא לתפילה, כיוון שעצם אמירת השם בתפילה, הופכת אותה לתפילה קונקרטית, שיש לה קשר מוחשי, חושי כמעט אל מושא התפילה. ר' חנינא יכול לחוש בפיו ממש את מצבו של החולה, או במקרה שלנו – של השכנה.

הבנה אחרת של השימוש בשמה של השכנה נעוצה בהבנה של משמעות שמה – 'איכו'. שטיינזלץ מתרגם את השם על-פי משמעותו המילולית. המילים אי כו בארמית, משמעותן, 'אם כך'.

אם כך, נוסח התפילה יובן כך:

איכו, נימטו כשורייך = אם כך, יתארכו קורותייך. ר' חנינא בונה בתפילה משחק מילים על שמה של האישה. גם בכך יש התאמה של התפילה באופן אינדיבידואלי אל מושא התפילה.

תפילתו של ר' חנינא מצליחה מעל למשוער. לא רק שהקורות מצליחות למלא את החלל שנותר בתקרת הבית, אלא שהן גולשות מעבר לו. אמה לכאן ואמה לכאן.

אחת מן ההגדרות של דמות החסיד, היא של מי שפועל לפנים משורת הדין. במקרה שלפנינו יש אם כן המחשה ויזואלית לדרכיו של ר' חנינא: הקורות יוצאות אף הן מן השורה. מעבר לשורת הדין. עם זאת, ייתכן ויש בכך ביטוי לאחד מן הקשיים שבאימוץ דרכי החסידות את מציאות החיים – "אהבה מקלקלת את השורה". לא בכל מקרה היציאה מן השורה היא טובה. היחסים בין החסיד לבוראו מושתתים על ה 'מֶעֶבֶר', הם יחסים היוצאים מגדר הרגיל. כך אנו מוצאים למשל אצל חוני המעגל:

אמר לו שמעון בן שטח: אלמלי חוני אתה, גוזרני עליך נידוי. אבל מה אעשה לך ואתה כבן המתחטא בפני אביו

וכן אצל ר' חנינא עצמו:

רבי חנינא בן דוסא הוה קא אזיל באורחא. אתא מיטרא. אמר לפניו: רבונו של עולם, כל העולם כולו בנחת וחנינא בצער? פסק מיטרא. כי מטא לביתיה (כשהגיע לביתו), אמר לפניו: רבונו של עולם! כל העולם כולו בצער, וחנינא בנחת? אמר רב יוסף: מאי אהניא ליה צלותא דכהן גדול לגבי רבי חנינא בן דוסא (מה מועילה תפילת כהן גדול לגבי ר' חנינא בן דוסא) (תענית כד ע"א).

יחס זה, כך מסתבר, הוא דו צדדי. החסיד נוהג לפנים משורת הדין, הוא זכאי ליחס שלפנים משורת הדין. אמה לכאן ואמה לכאן.

ויש אומרים: סניפין עשאום. לביטוי זה מספר פירושים.על-פי רש"י, זוהי דעה המסבירה מהי משמעות 'נתארכו' – אין הכוונה שהקורות נמתחו, אלא שנתחברו אליהן חתיכות קטנות להשלמת החסר.

באוצר הגאונים, מופיע פירוש לפיו הקורות נתארכו  כל-כך, עד שחתכו מהן ועשו מן החתיכות סניפין בין הקורות העליונות לקורות התחתונות.

בין שני פירושים אלה, הבדל מהותי. לפי פירושו של רש"י, יש בגמרא עמדה לפיה השלמת החסר מגיעה ממקור נוסף (עמדתם של ה'יש אומרים'). על-פי הפירוש שבאוצר הגאונים, השלמת החסר לכולי עלמא, נובעת מן הדבר עצמו. אותן קורות שהיו קצרות בתחילה, מסוגלות להתארך, להימתח ולהשלים בעצמן את החסר, עד-כדי כך שהן 'עולות על גדותיהן', נמתחות אמה מכאן ואמה מכאן, ואף משמשות מקור לבניה נוספת.

דומה שדרך זו מתאימה יותר לדמותו של החסיד, שחסד שופע ממנו, והוא משפיע באמצעותו על העולם. הסיפור מסתיימת בעדותו של האמורא פלימו, דורות מספר לאחר מכן, על כך שראה בית שקורותיו יוצאות אמה מכאן ומכאן (כלומר, לא קצצו את הקורות), והבית ידוע ומפורסם בכך שהוא הבית שקירה ר' חנינא בתפילתו. פעולתו של ר' חנינא, אם כן, אינה אחיזת עיניים, ויש לה קיום ממשי במציאות, גם דורות רבים לאחר מכן. יתירה מכך, בדיוק כמו בתפילתו של ר' חנינא על החולים, הקיום הממשי קשור בתפילה: זהו בית שקירה ר' חנינא בתפילתו. בדיוק כשם שבתפילתו על החולה ניתן לחוש באופן ממשי, כך המציאות הממשית מעידה על תפילתו. בעולמו של ר' חנינא בן דוסא מטשטש הגבול שבין טבע ונס, קיום שבפה ובלב, וקיום שבמוחש.

בעת משבר או חוסר, ניתן אפוא לגייס משאבים חיצוניים, עזרה חיצונית, ואף לפנות למי שהבנתו טובה משלנו, ואולם דומה שלפחות על פי אחד הפרושים, מה שלמשלמד רחב"ד את שכנתו, הוא שהכוח להשלמת הבית, טמון דוקא בתוכו של הבית פנימה: ביכולת לגייס את המשאבים הקיימים, את הכוחות הטמונים בכל אחד ואחד מן החלקים המרכיבים את הבית, להתאמץ יותר, למתוח שרירים נשכחים ולגלות כוחות חדשים, ובכך – להאריך את הקורות, ולהשלים את הבניין.

 [1] גלית חזן רוקם העלתה את ההשערה שההבדל נעוץ בכך שבסיפור זה הגיבור הוא רחב"ד ולא אשתו, והמתח המצוי הוא בין נשים שכנות. ראו: גלית חזן-רוקם, "האם היו חז"ל מודעים למושג הפולקלור", בתוך: י' אלבוים, ג' חזן-רוקם וי' לוינסון (עורכים), הגיון ליונה, עמ' 200­-229.

[2] וראו חזן רוקם, שם.

 


לא התקבלו תגובות
.

כנס בית הלל בנושא "ביתא ישראל"

"קליטתם הרוחנית של יהודי אתיופיה היא תאונה של ההיסטוריה"

 

ביום חמישי האחרון נערך בירושלים כנס של ארגון רבני ורבניות בית הלל שעסק במקומה של המסורת האתיופית הייחודית ביהדות בת זמננו. במסגרת הכנס נפגשו רבני ורבניות הארגון עם קייסים (מנהיגים רוחניים של הקהילה האתיופית), כדי לשמוע ולהקשיב לקושי של המסורת האתיופית ההלכתית להתקבל בממסד הדתי. 

הרב ראובן יאסו שעוסק בגיור בקרב יוצאי אתיופיה מעל ל- 20 שנה, תיאר את הקשיים הרבנים שעברו יהודי אתיופיה בסוגיית ההכרה ביהדותם ע"י הממסד בישראל. לטענתו למרות שכלפי חוץ מצהירים שרוב יוצאי אתיופיה הינם יהודים - בפועל מתייחסים ליהדותם בספק. לדבריו, יש צורך להעביר החלטה אמיצה ע"י הממסד הרבני שתשים סוף לוויכוח ההלכתי-משפטי ותכיר ביוצאי אתיופיה כיהודים לכל דבר.

לאחר מכן, סיפר הרב יואל בן נון על ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בהר עיבל ועל הקשר שלהם למסורת האתיופית. לדבריו, מעבר לדיון המשפטי – הלכתי, חשוב להעצים את לימוד המסורת של הקהילה בקרב בני הישיבות והנוער ויש צורך בהקמת בתי מדרש שבהם ילמדו את המסורת העתיקה של קהילת ביתא ישראל. בנוסף, הדגיש את החשיבות בשמיעת עדויות של זקני העדה ובתיעוד הדברים. הרב בן נון סיפר כי במהלך מבצע שלמה שוחח בטלפון עם אהוד ברק, הרמטכ"ל דאז, וביקש ממנו שלא ישאיר אף אחד מאנשי הקהילה באתיופיה.

בהמשך הערב נערך פאנל בנושא מקומם של הקייסים בתוך הקהילה. הקייס סמאי אליאס הסביר כי תפקידו של הקייס לשמש כ-"מטריה" של הקהילה ולחבר בין זקני העדה לבני הנוער. לדבריו, הקושי טמון ברצונם של הצעירים להשתלב בחברה הישראלית, אך מנגד לא לשכוח את מסורת אבותיהם ומהיכן הגיעו לישראל.

הקייס אפרים לווי התייחס לאתגרים העומדים בפני הקייסים. לדבריו, ישנו משבר זהות בקרב בני הנוער האתיופים. הם מאמצים את תרבות ההיפ הופ והרגאיי אשר הגיעה מאמריקה ומאבדים את הזהות והשייכות למסורת העתיקה. בנקודה זו מנסים הקייסים לחבר את הצעירים למסורת העתיקה, לנהל שיח פתוח ולשנות במעט את השקפת עולמם. הקייס לווי ביקר את מערכת החינוך שלטענתו אינה רואה צורך ללמד את בני הנוער בבתי הספר על המסורת והמנהגים של יהדות אתיופיה. מהיכן הגיעו לישראל ומה קרה להם בדרך.

בהמשך, התייחס לסוגיה הרב ד"ר שרון שלום, חבר בית הלל ורב הקהילה האשכנזית קדושי ישראל בקרית גת, ואמר כי קליטתם הרוחנית הכושלת של יהודי אתיופיה בישראל היא תאונה של ההיסטוריה. לדבריו, מדובר בשתי שיטות הלכתיות שונות שאינן זהות מלכתחילה, אך ניתן למצוא את הגישור ביניהם בכלים הלכתיים. הרב שרון הוסיף לטעון שלעולם היהודי האתיופי יש רבות לתרום לעולם ההלכה והתורה. הרב שרון שיזם את המפגש, טען כי יום העיון שנערך מהווה פריצת דרך בעצם המוכנות להפגש עם הקייסים ולהקשיב למצוקותיה של קהילת יוצאי אתיופיה.

הרב רונן נויבירט, מנכ"ל בית הלל בירך על היוזמה המשותפת של הקייסים ובית הלל ואמר כי ישנו צורך לתקן עיוות מוסרי שנוצר ברבות השנים כלפי קהילת יוצאי אתיופיה, ותחילתו של התיקון הוא בהקשבה ושיח משותף. לדבריו, ברמה ההלכתית עומדים אתגרים לא פשוטים וכדי שהקהילה תוכל להשתלב בשאר קהילות ישראל יהיה על הקייסים לקבל מספר יסודות ממסורת הפסיקה על פי השולחן ערוך, מתוך שיח ולימוד משותף אשר הם מפתח לגשר על הפערים. בפני בית בית הלל עומד אתגר שלא צריך להירתע ממנו. עלינו לסייע לקהילת יוצאי אתיופיה בהשתלבות בקהילה הישראלית ולנסות למצוא יחדיו פתרונות יצירתיים אשר יעלו בקנה אחד עם ההלכה ובד בבד לא יפגעו במסורת הפסיקה של העדה".     

הרב מאיר נהוראי, יו"ר בית הלל שהנחה את הערב אמר כי הקייסים הם מנהיגי קהילות ומפגשים בינם לבין הרבנים יכולים לאפשר שיח משותף על בעיות דומות ובכך להעצים את הקשר. הוא ציין שלא יצאה הצהרה הלכתית או מסקנה כל שהיא מהכנס אך עיקרו של הכנס היה השיח וההקשבה בשפה נכונה וברגישות מתאימה.

 

 


התקבלו 1 תגובות
.

הרבנית רחל קרן

 

 

מי אני? 

רחל קרן


פירוט הרכיבים: 
נולדתי להורי – אפרים אלימלך אורבך ז"ל ולאמי חנה תבדל"א. בית מלא תורה ואהבת ה'. בית מלא מחויבות למדינה ולחברה, לעשיה ולתרומה. מראשית ילדותי למדתי תורה בביתי, אבי פתח לפני שערי לימוד רבים, ולמדתי אהבת תורה משני הורי, ומאמי אני זוכה בכך עד עצם היום הזה. זכיתי לאחים ואחיות תלמידי חכמים ואנשים שעושים המון בתחומים רבים, ולהוותי לא זכיתי לגדול עם אחי הבכור, אברהם יהודה אורבך ז"ל, שנפל על משמרתו, אך זכיתי לגדול בצילו – בדרך המופלאה שהורה לנו ולרבים מאד על שילוב מושלם של תרומה למדינה, של איש מדע ושל תלמיד חכם גדול.

 

מצב משפחתי: 
נשואה לגדליה. לנו שלושה ילדים ושלושה נכדים כן ירבו. אנחנו גרים בקיבוץ עין הנצי"ב.


השכלה:  
למדתי בראש ובראשונה בבית הורי. (בצעירותי וגם בהתבגרותי לא היו מדרשות כלל בארץ, אז הפעם הראשונה שלמדתי בבית מדרש היתה כשלימדתי בו...)

את תארי האקדמיים עשיתי באוניברסיטה העברית – בתולדות עם ישראל, בפילוסופיה יהודית, ביהדות זמננו ובעוד נושאים. וכן עשיתי תואר שני נוסף במחלקה למיגדר באוניברסיטת בר-אילן.

בנוסף על אלו למדתי בביה"ס למנהיגות חינוכית במכון מנדל, ובקורסים נוספים הקשורים בחינוך. 


מה אני עושה?
 

בעבר לימדתי שנים רבות בבית ספר התיכון שק"ד בשדה אליהו – נהניתי מאד.

במשך שלש שנים, אישי, גדליה, היה שליח מרכזי בהולנד, ואני עסקתי בשנים אלו בפיתוח תוכניות לימודים בעברית ויהדות לבתי הספר היהודיים באמשטרדם. עוד קודם לכן היינו בשליחות בברית המועצות ושם עסקנו בהוראת יהדות ועברית.

במשך קרוב לשלושים שנה אני מלמדת במדרשת הקיבוץ הדתי בעין הנצי"ב, אשר עמדתי בראשה במשך חמש שנים. בכל השנים האחרונות אני ראש בית המדרש במדרשה. מדרשת עין הנצי"ב היא המדרשה הראשונה שנפתחה לתלמידות ישראליות בארץ, וכך זכיתי ללכת בדרך המרתקת הזאת של בניה, יצירה וחידוש בתוך עולם התורה, ואני נהנית מכל רגע.

אני חברת ארגון "קולך" ובמשך 7 שנים הייתי חברה בועד המנהל של הארגון, מתוכן מעל לשלש שנים יו"ר הארגון.

כל הנ"ל הביאואותי לקשרים עם אנשים וקהילות בחו"ל, בפרט בארה"ב, ומפעם לפעם אני מרצה שם בכנסים ובקהילות.

בשנתים האחרונות אני לומדת בבית מורשה בתוכנית של פוסקות הלכה.

ואני חברה ב"בית-הלל".

 

בשעות הפנאי: 

לקרוא, ולהיות אם וסבתא.

וכן לעסוק בהתנדבות בקידום נושאים חברתיים שונים. כעת – אני מובילה צוות חברתי/ארגוני בקיבוץ עין הנצי"ב.


הספר הבא שאקרא:
 
מלחמת העולם השניה / אנטוני ביוור.


חלום להגשים: 
להוסיף "קומות" לבית המדרש של המדרשה – נשים צעירות שלומדות ב"כולל" ומתקדמות בלימוד התורה. בוגרות מדרשה שמגיעות להיות מלמדות ומובילות (זה כבר קורה ברוך ה'!)

ולהגיע לבית מדרש בו יתקיים דיאלוג בין התורה שנלמדה בישיבות לתורה הנלמדת במדרשות – ומשם יצא קול משנה עולם.

 

המוטו שלי בחיים: 
להודות לה' על כל הטוב שזכיתי בו.

 

 

 

 


לא התקבלו תגובות
.

"וכי יגור אתך גר בארצכם לא תונו אותו" (הרב יוני רוזנצוויג)

עם ישראל הינו עם סגולה, עם שנתייחד על ידי הקדוש ברוך הוא לתפקיד ייחודי בעולמנו זה. אמנם, למרות שהבדיל הקדוש ברוך הוא בין ישראל לעמים, לא סגר את הדלת בפני אלו מאומות העולם המבקשים להסתפח על נחלת ה', וליטול חלק בייעוד שייעד ה' לעמו. גרים אלו הרוצים להצטרף לאחריות ההיסטורית שהטיל עלינו הקדוש ברוך הוא מקדמת דנא, ולתת כתף תחת משא רוחני זה, מתקבלים בעם ישראל תחת ציווי התורה: "ואהבת לו כמוך, כי גרים הייתם בארץ מצרים".

לאהבה זו, שהיא ציווי חיובי, קיים צד שני למטבע, צד המתבטא באיסור אונאה – "לא תונו אותו". חכמים הדגישו כי בל"ו מקומות הזהירה תורה על אונאת הגר, ועוד הוסיפו כי המאנה את הגר והלוחצו עובר בשלושה איסורי לא תעשה. אף כי הדברים הללו נאמרו על הגר עצמו, ברור שיש להיזהר גם מאונאת אדם המצוי כעת בעיצומו של תהליך הגיור, אשר סופו בקבלת עול מצוות והכנסת הגר תחת כנפי השכינה.

לאור זאת, כשאנו באים לפסוק בשאלות הקשורות בגיור, אין ברשותנו להקל ללא שקילה זהירה של כל צדדי העניין, שכן הקלה בתהליך הגיור עלולה להביא אף לאונאת הגר. לדוגמא, אם בית הדין מגייר אדם על פי השיטות המקלות ביותר, ייתכן וכתוצאה מכך עשויים בתי דין אחרים לערער על גיורו, ולמנוע  ממנו להינשא בעתיד. במקרה זה, האם בית הדין אכן פועל בחכמה ועושה צדק עם הגר? לי ברור שלא, ולכן כל קולא בגיור צריכה להישקל בזהירות מרובה, גם אם יש לה ביסוס הלכתי. עקרון זה חייב להילקח בחשבון גם בסוגיה של נוכחות בית הדין במעמד טבילת הגיורת. אף במקום בו ניתן להקל, אם קולא זו לא תהיה מבוססת מספיק ולא תיסמך על שיטות רבות בראשונים ובאחרונים, יהיה בכך נזק עבור הגיורות, נזק אשר הוא רב מהתועלת. יש לחתור לביסוסו הרחב של הפתרון ההלכתי, ורק אז ניתן להציעו לפני היושבים על מדין.

מאמרה של הרבנית מיכל טיקוצ'ינסקי המתפרסם בעלון זה מביא בפירוט את שיטות הראשונים, ומצטט אף חלק מדברי האחרונים בסוגיה זו. לאחר חקירה ודרישה לעומק ולרוחב, ולאחר שכתבתי תשובה ארוכה בנושא, לעניות דעתי פשוט הדבר שניתן לבסס את הפסיקה להקל על פי רוב רובם של הראשונים והאחרונים.

הנקודה הראשונה בה יש לדון היא פסיקת השולחן ערוך. השולחן ערוך (יו"ד, רס"ח, ג') מביא ב"סתם" את שיטת הראשונים המקילים ופוסקים שבדיעבד אם לא היו שלושה דיינים בשעת הטבילה, הטבילה כשרה. שיטת הרי"ף והרמב"ם המחמירים מובאת בשמם כשיטה החולקת בסוף הסעיף. לכאורה, יש ליישם כלל את הכלל המפורסם בפסיקת הלכה של השולחן ערוך האומר שכאשר פוגשים אנו ב"סתם ואחר כך מחלוקת" אזי הלכה כסתם. אם כן, אף כאן נפסקה הלכה כשיטה הראשונה, היא שיטת המקילים.

אמנם, אף לשיטה זו הוכשרה הטבילה רק בדיעבד ולא לכתחילה. ברם, מתוך עיון בשיטות הראשונים ובטעמם להצרכת נוכחות הדיינים בטבילה, מוכח שהסיבה לדרישה זו הינה סמיכות קבלת המצוות לטבילה, כלומר: למרות שהגיורת מקבלת מצוות בבית הדין לפני טבילתה, העדיפו חכמים לכתחילה להסמיך את קבלת המצוות לטבילה על מנת שהטבילה תהיה על דעת המצוות שקיבלה. לפי זה, אם הדיינים יגיעו למקום הטבילה, ובטרם תיכנס הגיורת למקום המקווה תקבל על עצמה מצוות בפני הדיינים, אף זה ייחשב שטובלת על דעת קבלת המצוות הסמוכה לטבילה. מן הסתם,  אין הבדל בין סמיכות של דקות לסמיכות של שניות, שכן העיקר הוא שכל התהליך יתבצע במעמד אחד.

הנקודה השניה שיש להדגיש הינה שאף לשיטת הרי"ף והרמב"ם החולקים וסוברים שטבילה בפני שלושה הכרחית, יש מקום להקל. הן הגאון הרב משה פינשטיין בחידושיו למסכת יבמות וכן בתשובתו בשו"ת אגרות משה (יו"ד ג', קי"ב), והן הגאון הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל בשו"ת משפטי עוזיאל (א', יו"ד, י"ג), סברו שאף לדעת הרמב"ם והרי"ף, המטרה העיקרית של נוכחות בית הדין במקווה הינה הצורך בסמיכות בין הטבילה למעמד קבלת המצוות, ולכן יש מקום להקל בדין זה גם לשיטתם. מכל מקום, אין לכחד שפשטות דבריהם מורה על הצורך – ואפילו לאחר מעשה – בנוכחותם של שלושה דיינים, וכך גם מסיק הגאון הרב עובדיה יוסף בשו"ת יביע אומר (א', יו"ד, י"ט).

אולם, אם מטרת נוכחות בית הדין במקווה הינה יצירת הסמיכות בין הטבילה למעמד קבלת המצוות, הרי שהצורך בנוכחותם בטבילה הוא לא בתור בית דין אלא בתור עדים לנעשה, ולכן אם מחילים את גדרי עדות על בית הדין לעניין הטבילה, נמצא שאינם צריכים להיות שם ממש ולצפות בטבילה, אלא מספיק שידעו בבירור שכך היה. אף שהרב פינשטיין בתשובה אחרת בשו"ת אגרות משה (יו"ד ב', קכ"ז) כתב להיפך מדבריו בתשובה הנ"ל, מכל מקום דבריו בחידושיו תומכים בתשובה המקילה, מה עוד שהתשובה המקילה מאוחרת מהמחמירה.

היוצא לפי דברינו שלפי שיטת הראשונים המקלה, אשר מסתבר שכמותה פסק השולחן ערוך, אין צורך בנוכחות בית דין בשעת טבילת הגיורת. לפי שיטת הרמב"ם והרי"ף ישנה מחלוקת אחרונים אם יש אפשרות להקל אף ללא נוכחות בית דין בשעת הטבילה, כמו שהתבאר לעיל.

כאמור לעיל, כל זה נכון דווקא אם בית הדין מסמיך את קבלת המצוות לטבילה, כלומר: על בית הדין לפגוש את הגיורת לפני כניסתה לטבילה במקווה ושם לבצע עמה את קבלת מצוות. לאחר מכן, הבלנית לבדה תלווה אותה למקווה ותראה אותה טובלת. עם זאת, עדיף שתהיינה שלוש נשים נוכחות במקווה כפי שכתב הרב עוזיאל בתשובתו, והדיינים ימתינו עד אחר יציאת הגיורת מן המקווה, על מנת שיוודאו שאכן טבלה.

רצוני להדגיש בשנית שהיתר זה מבוסס על שיטות רוב הראשונים והאחרונים, ועל פי עיקר פסיקת השולחן ערוך. מכל מקום, גם אם לא נקבל זאת כמדיניות קבועה, ישנן תשובות רבות (חלקן הוזכרו לעיל וישנן נוספות, כגון: תשובת הרב שמואל סלנט ועוד) אשר בשעת הדחק ובאופן פרטני מכשירים טבילת גיורת ללא נוכחות בית דין.

גם במקרה בו בית הדין דורש להיות נוכח בשעת הטבילה, יש לעשות כל שניתן על מנת שלא לפגוע ברגשותיהן של הגיורות. לשם כך, יש לפרוס יריעה על פני המים עם חור באמצעה, כך שהטובלת תלבש חלוק רחב ואטום ותעמוד באמצע היריעה באופן בו רק ראשה נראה. רק אז יסתכלו הדיינים פנימה ויראו את ראשה יורד מתחת למים, ולא מעבר לכך.

 

 


לא התקבלו תגובות
.

לעמוד הבא