עוד

  1. בית הלל - בואו להכיר
  2. מי אנחנו
  3. הורדת חוברות
  4. רבני בית הלל
  5. בתקשורת
  6. לתמיכה בבית הלל

חיפוש

חפש

פייסבוק

ספק בסירוק לפני מקווה

שלום הרבנית, אנחנו נשואים טריים ויש לי חשש לגבי ההסתרקות שלי לפני הטבילה. הרבנית חני פרנק חברת "משיבת נפש –רבניות בית הלל" " משיבה.
(הרבנית חני פרנק)

 

בס"ד

 

שאלה:

 

שלום הרבנית,

נשואים טריים..

לפני מספר ערבים טבלתי, ואני מתהלכת עם חשש בלבי. אשמח לתשובתכן.

אני נוהגת להתכונן לטבילה בביתי, וכשאני מגיעה למקווה, להתקלח שוב בזריזות לפני הכניסה למים  (וגם על זה- אשמח לדעת האם יש צורך במקלחת כזו, או שדי בהכנה שערכתי בביתי(.

לאחר הטבילה (שעברה בסדר גמור, עם בלנית נעימה) חזרתי לחדר, ונזכרתי שלאחר המקלחת הברשתי את שיערי אך שכחתי לסרקו במסרק צפוף.

 

תשובה:

 

שלום לך,

בראש ובראשונה מזל טוב לכם לנישואיכם. יתן ה' ותזכו להקים בית נאמן בישראל.

וכל הכבוד לך על ההקפדה במצווה החשובה – מצוות הטבילה.

תנוח דעתך, על ההכנות לטבילה יש להקפיד כפי שלמדת לקראת נישואייך, ולפי מה שתיארת עשית זאת וודאי שהטבילה שטבלת כשרה ואת טהורה לאישך ויכולה להפסיק להיות מוטרדת.

באופן כללי אני ממליצה לא לתת להרהורים מסוג זה להטריד אותך, אלא למצוא את הדרך להבא לפנות מיד לשאלת יועצת הלכה או רב, אפשר גם אנונימית לקו הפתוח של נשמת שפועל בכל יום מהשעה 18:00 בערב, מידע על האתר תמצאי בלינק . http://www.yoatzot.org/hebrew/hotline/

אסביר יותר מדוע נהגת כשורה. בהלכה שמחייבת סירוק השיער במסרק כחלק מההכנות לטבילה נזכר הטעם "שלא יהיו שערותיה נדבקות זו בזו" (שו"ע יו"ד סימן קצ"ט סעיף א). מברשת מועילה לכך בדומה למסרק. וכן לדעת רוב הפוסקים אין חובה לסרק את השערות דווקא במסרק סמיך.

לשאלתך לגבי המקלחת שלפני הטבילה, אכן את נוהגת נכון כשאת מתקלחת שוב במקווה. מטרת המקלחת הזו, להרטיב את הגוף ולהסיר ממנו חציצות שאולי נדבקו בו בדרך מהבית למקווה (ולכן שטיפה במים גם ללא סבון מספיקה). וכן יש לסרק שוב את השערות (במסרק או במברשת) לאחר המקלחת. בהקשר זה חשוב גם מיד לאחר המקלחת לעיין, כלומר לעבור על כל הגוף במחשבה או במעשה ולוודא שלא נותרו עליו חציצות.

לסיכום, כיון שברור מדברייך שסירקת את שערותייך לפני הטבילה, וטבלת ללא חציצות, אין ספק שטבילתך כשרה לכל הדעות. וטוב את עושה שאת נוהגת להתקלח שוב במקווה לפני הטבילה.

בברכת ברכה והצלחה לאורך שנים טובות בטהרה!

חני

 

הרחבה:

לגבי השיער נפסק בשולחן עורך שכל עוד לא היה השיער קשור שערה שערה, כל אחת בפני עצמה, ולא שתי שערות זו בזו, הטבילה כשרה. (שו"ע יו"ד סימן קצ"ח סעיף ה) כמו כן נפסק שיש לסרוק את השערות במסרק, כחלק מההכנות לטבילה. (שו"ע יו"ד סימן קצ"ט סעיף א) אולם, כיון שבימיהם היו רק מסרקים ולא היו בנמצא מברשות לשיער, סביר להניח שהשם 'מסרק' הוא שם כולל לכלי שבעזרתו מסרקים את השיער. ובכל מקרה, התקנה לסרק את השיער נועדה כלשון השולחן ערוך שם: "שלא תהיינה שערותיה נדבקות זו בזו".

כמו כן ניתן לראות מלשון השולחן ערוך שמזכיר מסרק, אך לאו דווקא מסרק סמיך (צפוף). היו מן הפוסקים שהזכירו שצריך שיהיה מסרק סמיך דווקא, אך אין עמדתם מחייבת לכל הדעות ולכן ניתן בהחלט להשתמש גם במסרק רגיל, כל עוד ברור שהוא מפריד את השערות ואת הקשרים שיכולים להיות בהן, מספיק להשתמש בו. וכן כל אישה בהתאם לטיב שערה ולמה שעוזר לה להתיר את קשריה יכולה להשתמש במסרק או במברשת, לפי מה שמועיל לה יותר.

לשאלתך על התהליך של ההכנה לטבילה בבית וההכנה לטבילה במקווה עצמו לאחר ההכנות בבית, אכן את נוהגת נכון כשאת מתקלחת בזריזות (מספיק לצורך העניין להרטיב את הגוף) שוב במקווה, וכתוב בנוסף שכשאישה מתכוננת בביתה תשא עמה מסרק לבית הטבילה (המקווה) ותסרק שוב שערותיה שם (שו"ע יו"ד סימן קצ"ט סעיף ג). להבא כדאי שתשתדלי לזכור לקחת עמך מסרק או מברשת שיער למקווה, ולסרק שוב את שערותייך לפני הטבילה. ואזכיר בהקשר לזה הלכה חשובה נוספת: על האישה לעיין בגופה סמוך לטבילה, ועדיף שהעיון (במחשבה או במישוש או בראייה) ייעשה לפני הכניסה לטבילה ולא בזמן ההכנות בבית.

אמנם, לגבי השיער יש הקפדה מיוחדת, כיון שלדעת רוב הפוסקים הוא נחשב כיחידה עצמאית מכל הגוף, ולכן חציצה שנמצאת על רובו של השיער, במיוחד אם האישה מקפידה עליה, תהיה חציצה שאוסרת בטבילה. אך כפי שכתבתי לך, הכוונה היא לחציצה משמעותית ולא לשיער שלא סורק במסרק.

 

הרבנית חני פרנק

יועצת הלכה  – מרצה, מדריכה לחיי אישות ומדריכת כלות

הרבנית חני היא בוגרת המכון התלמודי העיוני במתן, יועצת הלכה בוגרת נשמת ועמיתת המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברנפלד. היא בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים ומסיימת תואר שלישי בחקר הלכה באוניברסיטת אריאל בשומרון. הרבנית חני עוסקת בהוראה, הדרכה, כתיבה וריכוז של תוכן במכון 'ידעיה' ובמסגרות מגוונות נוספות.

רוצים לקחת חלק במיזם "משיבת נפש"? תמיכתכם חשובה לנו! לחצו כאן ותרמו למיזם!!!

 

תגובות

כתוב תגובה
    טרם התקבלו תגובות