כנס המועצה הציבורית השני

כנס המועצה הציבורית ה- 2 התקיים באכסניית פוריה

כנס המועצה הציבורית השני של ארגון רבני בית הלל התקיים באכסניית פוריה הסמוכה לטבריה בימי חמישי ושישי ב- 6-7.6. בכנס השתתפו כמאה רבנים, רבניות, אנשי עסקים, אישי ציבור ורוח השותפים במועצה הציבורית של הארגון.

לאורך הכנס התקיימו דיונים מעמיקים אודות הכיוונים העתידיים של ארגון בית הלל לאור הצרכים של החברה הישראלית.

בדיונים סביב שולחנות עגולים נוצר שיח ערני בנושאי הליבה בהם עוסק הארגון וביניהם: תרבות וחברה, יהדות התפוצות, שבת במרחב הישראלי, חקיקה בנושאי דת ומדינה, מעמד האשה בחברה, גיור, עגונות ומסורבות גט, יחסי דתיים-חילוניים, מענה להתפתחויות במדע ובטכנולוגיה, סוגיות לבוש וצניעות, תנועת ההתחדשות היהודית ועוד.

בנוסף בהמשך הכנס שולבו פעילויות גיבוש, היכרות וסיורים חווייתיים בכדי להעמיק את ההיכרות בין חברי המועצה לרבני ורבניות הארגון.

בארגון מציינים כי לכנס חשיבות רבה היות וההחלטות מהכנס מהווים התשתית לבניית תוכנית עבודה של הארגון לשנת תשע"ה.

אשתקד, ההחלטות שהתקבלו הוצאו לפעול בין היתר, באמצעות קמפיין 'שבת ישראלית', פסקי הלכה בנושאי שרות נשים בצבא, סוגיית העגונות, גיור, חובת תשלום מסים, יחסי דתיים חילוניים והיחס לברית הזוגיות ע"פ ההלכה.

נשיא אוניברסיטת בר אילן, הרב פרופסור דניאל הרשקוביץ, חבר המועצה הציבורית, אמר בפתיחת הכנס, כי השיטה של ארגון בית הלל אינו "שלנו יש שיטה והיא הצודקת אלא של 'אלו ואלו דברי אלוקים חיים'".

הרב הרשקוביץ אמר "כי בתורה כתוב ויחן שם ישראל כנגד ההר כאיש אחד ובלב אחד. ויש לשים לב למה שרש"י לא אמר: כאיש אחד בדעה אחת וזאת משום שאין דבר כזה, אבל יתירה מכך מהיות שאם היו כאיש אחד בדעה אחת לא היו מוכשרים לקבל תורה.

על אותו משקל נאמר על דברי בית הלל ובית שמאי 'אלו ואלו דברי אלוקים חיים', ולא אלו דברי אלוקים חיים ואלו דברי אלוקים חיים, אלא בדווקא ​אלו ואלו. אנו יודעים ש​קשה לממש את הרעיון של אחדות עם שוני בדעות וזו הסיבה שלרב שיח, ההרמוניה שאנו מוצאים בכנס היום יש מעלה חשובה ביותר.